Nieuwe collega WF-Nieuws pagina 9 Hoe gaat het certificeringsproces in zijn werk? Het certificeringsproces verloopt vaak in een aantal stappen. 1Directie: Het besluit van de directie om een ISO-project te starten. 2. Een plan wordt gemaakt: De ISO 9002-norm kent 18 onderdelen. Elk onderdeel wordt bekeken. Maar ook elke afdeling wordt betrokken, te beginnen bij de leiding. Dit kan niet in één keer. Er wordt dus een stappenplan gemaakt. 3. ISO komt van de grond: Allereerst wordt gekeken welke werkprocessen al beschreven zijn. Van daaruit wordt het kwaliteitshandboek opgebouwd. De medewerkers worden geïnfor meerd en betrokken, door werk groepen op te richten om de processen te kunnen beschrijven. Het systeem begint langzaam te leven. 4. Het kwaliteitshandboek: De organisatie, de werkprocessen, gebruikte formulieren, verantwoorde lijkheden en bevoegdheden worden allemaal beschreven. Intern wordt getoetst op de volgende twee onder delen: - is het kwaliteitshandboek opgezet volgens de ISO-norm? - klopt het met de praktijk? 5. Officiële audit: Afhankelijk van de aard en omvang van het bedrijf wordt dit getoetst (door 'auditors') in twee, drie of meerdere dagen. Het beschreven systeem wordt aan de norm getoetst en er wordt bekeken of het systeem in de praktijk wordt toegepast. De auditors interviewen in elke afdeling één of meerdere mensen. Op het einde van de audit- dagen wordt het resultaat besproken en bekeken of het certificaat kan worden afgegeven. 6. Certificaat en verder?: Wordt Wilton-Fijenoord goedgekeurd, dan wordt een officieel, erkend ISO- certificaat uitgereikt. Het systeem zal blijven leven. Eens per halfjaar zal opnieuw worden bekeken of men aan de ISO-eisen voldoet. Het systeem mag en kan dus niet verslappen. Hierdoor zal het certificaat zijn waarde behouden. Wat kost certificering en wat levert het op? Het kost tijd om samen met de mede werkers het systeem te beschrijven en te implementeren. Daarbij komen de kosten van de externe adviseur. Certificering kost ook een stuk inspanning: de bereidheid om samen tot een duidelijke organisatie te komen. Hoe sterker men hierin gelooft, des te vloeiender het certificeringsproces zal verlopen. Maar al met al betekent certificering een behoorlijke investering. Certificering levert ook op. Talloze onderzoeken hebben duidelijk gemaakt dat bedrijven zo'n vijf tot zelfs twintig procent van hun omzet verliezen, vanwege 'faalkosten'. Zaken dus, die in het dagelijkse werk en in het hele werk- systeem onnodig fout gaan. Een duide lijk beschreven organisatie maakt gericht verbeteren eenvoudiger. Heer E. Lubbers Functie: Hoofd Marketing Sales In dienst: 1 januari 1994. En wat levert het u als medewerker op? De volgende punten: a. Een groter inzicht in het eigen werk en dat van andere afdelingen. b. Gemakkelijker werken, omdat de processen duidelijker zijn. Duidelijker en slimmer werken. c. Een kwalitatief sterke werf vergroot ieders kansen om een goede boterham te blijven verdienen. d. ledereen weet dat het in een goed draaiend en goed geregeld bedrijf beter werken is. Certificeren is dus een investering in de toekomst van het bedrijf en van alle medewerkers. P. de Weerdt Gedurende de afgelopen maanden werd de hieronder genoemde nieuwe collega in de werfgemeenschap opgenomen. Wij wensen hem een prettige en productieve tijd toe.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 9