Gezien o Crystal schepen pagina 4 WF-Nieuws Begin februari verscheen in onze haven het chemicaliënschip de 'Crystal Amethyst', dat enige tijd later vergezeld zou worden door de 'Crystal Emerald' en de 'Crystal Pearl'. Dat deze schepen bij ons aan de werf kwamen, is gekomen doordat de partner in de Holding, Verolme Heusden, de vraag had gekregen of zij de mogelijkheid had om deze schepen vaarklaar te maken zodat zij lading in konden gaan nemen. Waarom speciaal Verolme Heusden? Zij hebben de nodige ervaring opgebouwd in de afgelopen jaren met het bouwen van RVS chemicaliëntankers, een voor beeld hiervan waren de Broere tankers. Het probleem bij de Crystal schepen was, dat waar zij voor waren ontworpen, namelijk om in het ijs te gaan varen, niet aan de verwachtingen voldeed. De temperatuur die nodig was om de lading en het waswater te verwarmen, werd niet bereikt. Hierdoor was het noodzakelijk om de ketels te vervangen. Dat niet alleen de ketels vervangen moesten worden maar ook de bestaande leidingsystemen moesten worden aangepast, heeft de afdeling fitters ondervonden, die Verolme Heusden assistentie moest verlenen bij de uitvoerende werkzaamheden en daar enige maanden mee bezig is geweest. Dat niet alleen leidingwerk maar ook nog andere werkzaamheden moesten plaatsvinden, bleek toen er door diverse instanties tank-inspecties uitgevoerd werden. Het laswerk vertoonde gebreken en moest gerepareerd worden. Later zou blijken dat door deze werkzaamheden het verblijf van deze schepen aan onze werf met enige weken verlengd zou gaan worden. Tijdens de reparatie kreeg men te horen dat het zee-inlaatrooster een te kleine waterdoorlaat had om aan de ijsklasse te voldoen. Aan de eigenaar werd het voorstel gedaan om nu er de gelegenheid voor was, de schepen in dok te zetten mede omdat dit geen vertraging voor het opleveren van het schip zou hebben. Hier heeft de eigenaar positief op gerea geerd zodat het eerste schip reeds gedokt is en het volgende schip over enige weken zal gaan dokken. Tijdens de dokperiode is men begonnen met het beitsen en passiferen van de ladingtanks. Na nog enkele veranderingen in de systemen aan boord te hebben uit gevoerd, is het eerste schip de 'Crystal Amethyst' nu zover, dat zij binnen afzien bare tijd de werf zal verlaten om lading in te gaan nemen. De andere twee schepen de 'Crystal Emerald' en de 'Crystal Pearl' volgen de 'Crystal Amethyst' binnen afzienbare tijd. W. Kreischer

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 4