i Zin en onzin van de röntgenfoto van de borstkas bij blootstelling aan losse asbestvezels m.v. 'Ocean Rex' pagina 8 WF-Nieuws Al sinds enige jaren wordt tijdens het periodiek onderzoek van WF-werk- nemers op verzoek een röntgenfoto van de borstkas gemaakt. Omdat diverse mensen zich zorgen maken over de blootstelling aan asbeststof, is besloten om de mogelijkheid te bieden tot het verrichten van dergelijk röntgenonder zoek. Het is verstandig om, gezien de onduidelijkheid met betrekking tot de zin van dergelijk onderzoek, enige kritische kanttekeningen te maken. Het is algemeen bekend, dat de bloot stelling aan asbest een zeker risico met zich meebrengt. Het is duidelijk, dat via de maatregelen die vastliggen in de diverse richtlijnen getracht moet worden de blootstelling aan asbest zoveel mogelijk te beperken. Wanneer volgens deze richtlijnen wordt gewerkt, is het risico op het ontstaan van problemen zo goed als uitgesloten. Welke mogelijkheden bestaan er ver volgens om met behulp van een gerichte keuring de gezondheid te bewaken en een probleem ten gevolge van asbest te voorkomen? Door middel van het periodiek onder zoek, waar elke WF-werknemer vrijwillig gebruik van kan maken, is de bewaking van de gezondheid gegarandeerd. Nog steeds bestaat het idee, dat het maken van een röntgenfoto van de borst een extra zekerheid biedt. Dat is echter maar schijn. Wanneer iemand aan asbest blootgesteld is geweest en eventueel asbestvezeltjes in de longen zijn achtergebleven, bestaat de mogelijkheid op het ontstaan van problemen op termijn. De kans is zeer klein, maar zelfs 20 tot 40 jaar na de blootstelling aan asbest kunnen er nog afwijkingen ontstaan. Door het maken van een röntgenbeeld van de longen wordt deze kans niet kleiner. Wat is dan de waarde van die röntgenfoto? Het kan natuurlijk zo zijn, dat op de foto een beginnend probleem zichtbaar is. Wanneer je er op tijd bij bent, zou een operatie nog uitkomst kunnen bieden. In dat geval mag een mesothelioom niet langer bestaan dan een half jaar. Wil je er dus zeker van zijn datje met röntgen foto's altijd op tijd bent, dan betekent dit, datje elk halfjaar een röntgenfoto van de longen zou moeten maken. Zoals u wellicht weet, is het maken van een röntgenfoto op zichzelf ook niet geheel zonder risico. Wetenschappers komen tot de conclusie, dat bij zinnig preventief röntgenonderzoek van de longen (dus elk halfjaar) het risico van de röntgen- belasting groter wordt dan de kans op het traceren van een te behandelen longziekte. Het probleem wordt extra ingewikkeld als men bedenkt, dat hier over kansen wordt gesproken van minder dan 1 op de 100.000. De kans om iets in de staatsloterij te winnen is vele malen groter. Samenvattend kom ik tot de conclusie, dat het röntgenonderzoek bij een periodiek onderzoek niet meer is dan een moment-opname zonder veel preventieve waarde. Velen vinden het prettig om desondanks op dat moment te horen te krijgen, dat de röntgenfoto geen afwijkingen vertoont. Dat is ook de reden, dat wij niet weigeren om een dergelijke foto te maken. De waarde met betrekking tot het voorkomen van een mesothelioom is echter betrekkelijk. De echte preventie dient te gebeuren daar, waar de blootstelling zou kunnen plaatsvinden: op de werkplek. Wanneer daar wordt gewerkt volgens vastliggende normen en richtlijnen is er sprake van een verantwoord risico. M. C. J. Klop, bedrijfsarts 1 5 Dit kleine koelschip van een Japanse eigenaar had werk voor alle vakgroepen. Verder moest de schroef een uit gebreide reparatie ondergaan bij de firma Lips te Drunen. De bladeinden hadden een voorwerp geraakt tijdens de reis en waren op diverse plaatsen behoorlijk verbogen en gescheurd. Verder waren aan de zuigkant van de schroef, de bladen zo zwaar gecavi- teerd, datje er bij één blad doorheen kon kijken. Het schip heeft op 4 mei weer zee gekozen. L. Gouman

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 8