Haga De in 1578 als zoon van schepen, koopman en organist Cornell's Haga geboren Cornelis was een grote Schiedammer. Hij bezocht in Schiedam de Latijnse School en studeerde rechten in Leiden. Na zijn studie maakte hij een 'Grand Tour'of vormingsreis, zoals jongens uit welgestelde gezinnen die plachten te maken, naar Konstantinopel. Hij ging als jurist werken bij de Admiraliteit van Rotterdam, en kreeg al snel diplomatieke opdrachten. In 1611 benoemden de Staten-Generaal hem tot de eerste Nederlandse ambassadeur in het voor ons land belangrijke Turkije. Lombarden Haga had aan zijn eerdere reizen naar Konstantinopel veel contacten overgehouden, en sloot een mooi handelsverdrag. Hij had in Turkije veel invloed. Zo voorkwam hij een oorlog tussen Turkije en Venetië, en kreeg hij de sultan zo ver dat die de protestanten bevoorrechtte boven de rooms-katholieken. In 1639 kwam hij terug in Nederland, waar hij van 1645 tot 1654 voorzitter was van de Hoge Raad van Holland en Zeeland, het hoogste rechtscollege. Hij stierfin 1654 en is in de Grote Kerk in zijn geboortestad Schiedam begraven. Aan hem herinneren zijn grafmonument en een straatnaam in de Gorzen. Ondanks alle concurrentie ging het Schiedam zo goed dat de Lombarden, de Italiaanse bankiers die in de 14de eeuw overal in Europa wisselbanken openden, dat in 1317 ook in Schiedam deden. Die banken stonden vaak in een straat of steeg die naar hen de Lombardstraat of -steeg heette. De Schiedamse Lombardsteeg komt uit op de Hoogstraat. In een hoekpand was waarschijnlijk de bank gevestigd. De Lombarden leenden geld uit tegen hoge rentes en waren daarom impopu lair. Dat bleek tijdens een onweer in 1327. Mensen waren bang in hun houten huizen en vluchtten naar de Grote Kerk, waar ze hoopten veilig te zijn voor blikseminslag. De Lombarden hadden een stenen huis, maar ook zij vluchtten naar de kerk. Daar was de ontvangst onvriendelijk, omdat men hen als zondaren beschouwde en bang was dat God de bliksem nu naar de kerk zou sturen. Boven: De Nieuwe Sluisstraat gezien vanaf de Brede Marktsteeg omstreeks 1900. Ineen lekker zomers zonnetje trekt de Schiedamse fotograaf Jan van Diggelen veel bekijks. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 14