Rechts: In 1556 werden drie vrouwen wegens hekserij ter dood veroordeeld. Na op een trapleer te zijn gebonden werden zij in het vuur gegooid. Bij een heksen proces in 1591 werden de beschuldigden vrij gesproken. In Schiedam zou het geloof in heksen tot diep in de 19de eeuw leven. (Atlas van Stolk) Geheel rechts: Iemand met geheel andere opvattingen was Frangois Haverschmidt, die grote bekendheid kreeg als dichter van de bundel Snikken en grimlachjes, die hij publiceerde onder het pseudoniem Piet Paaltjens. De predikant Haverschmidt behoorde in de Hervormde Kerk tot de vrijzinnige richting. Haverschmidt, die bij tijden aan depressies leed, maakte in 1894 een eind aan zijn leven. (GA Schiedam/foto J. van Diggelen) de koopvaart nauwelijks een kans, omdat de havens in de binnenstad lagen. Grote schepen konden daar moeilijk komen en zeegaande schepen moesten vanuit die havens naar het Hoofd varen, voordat ze de rivier op konden. Volgens raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt was het de schuld van de Schiedamse stadsbestuurders. Hij verweet hen 'schaarsheid' of gebrek aan durf en initiatief. Zijn harde oordeel was niet geheel rechtvaardig: Onder: De Grote Markt omstreeks 1755, met, van links naar rechts, de vleeshal, het raadhuis en de Grote- of Sint Jans- kerk. Gravure door Jan Bulthuis. (GA Schiedam) Rotterdam lag nu eenmaal veel gunstiger dan Schiedam. Dat konden de stadsbestuurders niet veranderen, maar ze ondernamen inderdaad ook niets om die situatie te verbeteren. In de Gouden Eeuw (circa 1618-1672) moesten de Schiedammers hun brood nog in de haringvisserij verdienen. De algehele welvaart ging de stad voorbij en de moutwijnnijverheid had nog geen betekenis. In het 'rampjaar' 1672, toen het land werd aangevallen door Engeland, Frankrijk, Münster en Keulen, kwam het Schiedamse volk in opstand en eiste de aanstelling van prins Willem III tot stadhouder. De regenten kregen de schuld van de armoede in Schiedam. Stadspensionaris Willem Nieuwpoort, een fervente aanhanger van raadpensionaris Johan de Witt, kreeg een fiks pak rammel en het huis van burgemeester Bastiaen Pesser van Velzen werd geplunderd. De vroedschap nam de eis van het volk over en voorkwam zo een erger lot voor Nieuwpoort. Zijn collega's dwongen hem wel af te treden en veegden zo tegenover de jonge stad houder hun eigen straatje schoon. Schiedam nam in de Staten van Holland en West-Friesland, van 1588 tot 1795 de hoogste bestuursinstelling in Holland, een middenpositie in als negende in de rij van 18 stemhebbende steden van Holland. De zes grote steden hadden in Den Haag een eigen logement voor hun statenleden. Kleinere steden deelden een onderkomen. Schiedam kocht in 1771, samen met Gorcum en Schoonhoven, een logement aan de Fluwelen Burgwal. 15

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 17