'ËMmMM. Nieuwkomers meter van de gemeente Schiedam kon kopen. De werf ging open in juli 1905, onder de naam N.V. Werf Gusto v/h A.F. Smulders. De vestiging van Gusto - de naam is een samentrekking van de koosnamen van Smulders' zonen August en Toon - markeerde het begin van Schiedam als industriestad. Als leverancier van baggermolens en andere speciale vaartuigen, kranen, bruggen en andere staalconstructies ontwikkelde Gusto zich tot een wereldbedrijf dat aan veel Schiedammers werk bood. Na de Eerste Wereldoorlog werd de scheepsbouw de overheersende bedrijvigheid in Schiedam, vooral door de komst van het Rotterdamse scheeps- reparatie- en nieuwbouwbedrijf Wilton. Het kocht in 1916 maar liefst 68 hectare grond in Schiedam en bouwde daar een nieuwe werf. Na de fusie in 1929 met het Rotterdamse scheeps- en werktuig bouwbedrijf Fijenoord groeide Wilton- Fijenoord uit tot de grootste werkgever van Schiedam. De stad groeide mee: van 50.000 inwoners in 1930 naar bijna 63.000 tien jaar later. In 1929 stortten de beurzen in en kwam een harde terugslag. Op het dieptepunt van de economische crisis van de jaren dertig stonden meer dan zesduizend werklozen dagelijks in de rij om te stempelen. In mei 1940 telde Schiedam 6.053 werkloze mannen, waarvan 1.994 van Gusto en Wilton-Fijenoord. Tussen 8 en 12 oktober 1914 kwamen in Schiedam 550 Belgen aan. Zij vluchtten voor de oorlog in hun land naar Nederland dat neutraal bleef tijdens de Eerste Wereldoorlog. Men ontving hen gastvrij en bracht hen onder in mouterijen, in de tabaksfabriek van Schuyer en Rakemann aan de Noord- vest en bij particulieren. Drie maanden later waren de meesten weer vertrokken. De honderd die achterbleven, leidden een vrij onopvallend bestaan. Dat gold niet voor de Poolse en Russische krijgsgevangenen die vanuit Duitsland vluchtten naar Nederland en in Rotterdam terecht kwamen. De Russsiche consul aldaar behartigde hun belangen. In januari 1917 waren er zo'n 3.000 Russen en Polen in Rotterdam. De overlast - men hing de hele dag rond - nam zodanige vormen aan dat de burgemeester van Rotterdam zijn Schiedamse collega, M.L. Honnerlage Grete, verzocht 1.000 Oost-Europeanen op te nemen. Tot groot ongenoegen van vele Schiedammers ging het Schiedamse bestuur op het verzoek in. Enkele panden bracht men in gereedheid: Musis Sacrum aan de Lange Haven 115, Korte Haven 15, de voormalige Apotheek, Korte Haven 17, gebouw Irene, en Korte Haven 3, het voor malige huis van de distillateur en majoor van de schutterij Gerrit Visser. Op 7 februari 1917 namen 200 Polen en Russen hun intrek in Musis Sacrum. Het ging meteen mis. Er was te weinig eten, reden voor de mannen in opstand te komen. Toen inspecteur Van Veen 's avonds poolshoogte nam, werden hij en zijn mannen met huisraad bekogeld. Met sabel en revolver werd de orde enigszins hersteld, waarop de Polen besloten om hun beklag te doen bij de consul in Rotterdam. Op de Rotter- damsedijk aangekomen bedachten ze zich, waarop de politie hen uiteenjoeg. Om te voorkomen dat de groep tussen Schiedam en Rotterdam heen en weer werd gestuurd, keerden veertig van hen terug naar Musis Sacrum. De rest bracht de nacht door op het hoofd bureau van de Rotterdamse politie. Een oplossing kwam er niet. De Polen en Russen - hun aantal groeide tot 1.000 - verveelden zich in overvolle panden en barakken, dronken teveel en zorgden voortdurend voor overlast, Boven: Scheepswerf De Nijverheid, opgericht in 1835, bouwde houten Oost-lndiëvaarders op een werf op het vroegere Galgoord. In 1852 werd hier een sleephelling aan toegevoegd. Het was een slechte investering want het tijdperk van houten schepen was voorbij. In 1885 werd tot liquidatie besloten. (GA Schiedam/ foto J. van Diggelen) Links: Jarenlang werden op Schiedamse scheeps werven schepen te water gelaten, afgebouwd en getest. Werfarbeiders, maar ook de 'hoge heren' waren er graag bij. Hier enkelen van hen tijdens een proefvaart op een schip dat omstreeks 1937 bij Wilton-Fijenoord te Schiedam werd gebouwd. Vierde van links (met strikje) is William Wilton, directeur van de werf en zesde van links, met gleufhoed, F.L.J. van Haaren, burgemeester van Schiedam. (GA Schiedam) 26

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 28