OPENBARE KENNISGEVING. LAMINEER. OPROEPINGSTELEGRAM. ALLE LANDWEERMANNEN MET SPOED OPKOMEN. De Burgemeester der gemeente ontvangen hebbende van den Minister van Oorlog onderstaand telegrafisch bericht: Datum van opkomst Roept dientengevolge de VERLOFGANGERS van de LANDWEER van alle lichtingen, in deze gemeente verblijf houdende, op, om zich op den dag en op de wijze als voor hunne opkomst onder de wapenen met spoed is vastgesteld, naar de voorgeschreven plaats van opkomst te'begeven. Zij worden voorts opmerkzaam gemaakt, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is en dus den verlofganger bij niet opkomst in verzuim stelt. A jongens kinder Ieder ingezetene, die in het belastingjaar 1916/17 niet is aangeslagen of hoogstens in de 21c klasse der gemeentelijke inkomstenbelasting, kan op aan vrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen, waarop na onderteekening van den aanvrager klompen verstrekt worden door deüIEier wonende klompen leveranciers na betaling van 60 cent voor een paar eenvoudige mansklompen, normaal model 40 30 Aanvragers moeten de domiciliekaart, het trouw boekje en het aanslagbiljet der gemeentelijke inkom stenbelasting medebrengen. Zij, die wonen aan de Zuidzijde van de Nieuwe Haven, kunnen de bons bekomen in het lokaal Rehoboth, Ploegstraat 17; bewoners van de Noord zijde in de St. Joris Doelen. De bureaus zijn geopend van 9-12 uur voormid dags en van 2-5 uur namiddags; de eerste drie dagen der week St. Joris Doelen de laatste 3 dagen in lokaal Rehoboth. Voor kinderen moet de bon geteekend worden door ouder of voogd. s Ik' BiiixcmcfsU'r voornoemd: KO W W 7U o o Linksboven: Nederland was tijdens de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) weliswaar neutraal, de grenzen moesten wel bewaakt worden. Ook Schiedamse Landweer dienstplichtigen werden 'met spoed' opgeroepen. (GA Schiedam) Rechtsboven: Het Schiedamse Steuncomité bood in 1917 de armste stadgenoten klompen aan. (GA Schiedam) Rechtsonder: IJsverkoper Antonio Belfi, tweede van rechts in 1933, net een jaar in Nederland. De zelfgemaakte karren hadden de kleuren van de Italiaanse vlag, rood, wit en groen. Hij had eerst zijn ijszaak 'La Venezia' op de Lange Haven, later in de Passage. (GA Schiedam) vaak met geweld. De Schiedamse politie had zijn handen vol aan elkaar bestelende en met bijlen of messen te lijf gaande heren. Eenmaal gearresteerd bleven ze zich tot bloedens toe verzetten, en zagen ook nog eens kans op weg naar het politiebureau allerlei vernielingen aan te richten. Op Plein Eendragt aan de Plantage kwam een 'Polen-kliniek' waar men de gewonden oplapte. Ook daar braken vechtpartijen uit, waarna een veiligheidsdienst de rust kwam bewaren. In augustus 1917 verbleven in Schiedam 1.200 Oost-Europeanen. Door over plaatsing naar het 'Russenkamp' in Bergen (Noord-Holland) van 'lastige' Polen en Russen en door verscheping naar Engeland en Frankrijk nam hun aantal in Schiedam af tot 544 in november 1917. Doordat het incidenten bleef regenen, haalde de Russische consul de groep tenslotte terug naar Rotterdam. Op 20 en 21 november 1917 vertrokken de Polen en Russen, met tramlijn 8 of lopend. De Schiedammers haalden opgelucht adem. Drie maanden na het vertrek van de Oost-Europeanen kwam een nieuwe groep krijgsgevangenen in het neutrale Nederland aan. Op 17 februari 1918 werden twintig Duitse officieren in theater- en bioscoopgebouw Odéon aan het Plein Eendragt in Schiedam ondergebracht. Vanaf eind maart arriveerden met de boot uit Engeland de onderofficieren en manschappen die naar de leegstaande tabaksfabriek van Schuyer en Rakemann aan de Noordvest 111-117 marcheerden. In de fabriek richtten de Duitsers een ortho pedische inrichting in voor het maken van kunstledematen voor oorlogsinva liden en een revalidatieafdeling waar de invaliden leerden hun kunstlede maten te gebruiken. In de fabriek woonden en werkten begin april 110 Duitse militairen. Wellicht vanwege de betere leefom standigheden gedroegen de Duitsers zich beleefd en rustig. Zij trokken veel bekijks met hun decoraties op groene, grijze of blauwe uniformen en hun 27

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 29