Eerste volks tuinen van Nederland Dwangarbeid Bommen vierkante meter per tuin uitgegeven op het terrein waar nu de Havenstraat ligt. In het Sterrebos werden de zogenoemde familietuinen aangelegd. Eén van de huurders kwam op het idee (het was distributietijd en brandstof was op rantsoen) om moerasgas op te vangen. Met nogal wat geduld kon daarmee het voedsel uit de tuin worden bereid en was goed van thuis worden gestreken. De Schiedamse tuinarchitect Jacob Dominicus, die van 1898 tot 1936 bij de gemeente werkte, kon daarover smakelijk vertellen. Dominicus, waarvan hier een portret,ontwierp onder andere het Sterre bos, het Volkspark, het Julianaparkende Algemene Begraafplaats. (GA Schiedam) Links: Het motorschip 'Blitar' bij scheepswerf Wilton-Fijenoord tijdens de afbouw in 1949. (GA Schiedam/foto C. Breur) Onderen linksmidden: Schiedam was de eerste stad in Nederland waar volkstuinen in huur werden uitgegeven. In 1908 werden 36 arbeiders- tuinen met de enorme oppervlakte van duizend kreeg Schiedam veertien grote en enkele kleinere luchtaanvallen te verduren, bijna steeds gericht tegen de bedrijvigheid aan de Nieuwe Waterweg. Het dichtbij gelegen westelijk deel van Schiedam kreeg hiervan zijn deel. De rest van Schiedam bleef vrijwel buiten schot. Met enige overdrijving is voor veel inwoners van Kethel de inlijving van de gemeente Kethel en Spaland op 1 augustus 1941 bij Schiedam het ergste dat hun tijdens de oorlog is overkomen. De aanval op Wilton-Fijenoord op 22 juni 1943 bleek het laatste bombarde ment te zijn dat Schiedam trof. Meer dan 120 Schiedammers stierven als gevolg van de bombardementen. De bezetter had steeds meer arbeiders nodig voor zijn oorlogsindustrie. De gedwongen tewerkstelling in Duitsland (Arbeitseinsatz) gold vanaf 1942 ook voor werknemers die al een baan hadden. Naarmate de oorlog voor Hitier en de zijnen ongunstiger verliep, kreeg dwangarbeid een grotere betekenis. Op 10 november 1944 bevalen de Duitsers dat de Rotterdamse en Schiedamse mannen van 17 tot en met 40 jaar zich moesten melden voor de arbeidsinzet. Grote delen van beide steden begon men met 8.000 man af te zetten. Duizenden mannen werden opgepakt en naar Duitsland gestuurd, kunstbenen. Toen de oorlog op 11 november 1918 ten einde was, ver trokken ze naar huis. Op 20 december verlieten de laatste veertig, waarvan zestien op nieuwe kunstbenen, Schiedam. Om tien uur in de morgen van 14 mei 1940, op de vijfde dag van de oorlog met Duitsland, vielen de eerste bommen op Schiedams grondgebied, waarbij de Parallelweg en omgeving voltreffers kregen te verduren. Er vielen zestien doden, 34 woningen en een waterstokerij gingen verloren, 48 panden hadden schade. Het bombarde ment op Rotterdam later op die dag had een toeloop naar Schiedam - waar veel huizen leeg stonden - tot gevolg van meer dan 1.500 Rotterdammers die hun huis hadden verloren. De eerste bezettingsjaren waren voor Schiedam economisch niet slecht. Wilton-Fijenoord en Gusto bleken bereid oorlogsmaterieel voor de Duitsers te bouwen. De werkloosheid daalde, niet alleen door deze orders. Onder de dreiging van stopzetting van de financiële steun aanvaardden werkloze arbeiders werk in Duitsland. De keerzijde was dat de Schiedamse scheepswerven herhaaldelijk het doel wit waren van Amerikaanse en Britse bombardementen. In de bezettingsjaren Sterrebosch met familietuintjes, Schiedam 28

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 30