LOOS NDSCME SPOORWEGEN Rechts: Het was tijdens de Duitse bezetting van 1940-1945 verboden buitenshuis foto's te maken. De meeste beelden zijn in die tijd dan ook'clandestien' gemaakt zoals hier: net over de rand van een vensterbank werd een groep Duitsers op de rug gefotografeerd. Oudere Schiedammers zullen bij het zien van deze foto weer de gespijkerde Duitse laarzen horen. (GA Schiedam/foto Ch. Smit) T SmEL EM EXPRESCiOED Onder: Alle scheeps werven werkten tijdens de Duitse bezetting door, doorn in het oog van de Geallieerden die dat bestreden met zware luchtaanvallen. Zo werd het 46.000-tons dok bij Wilton-Fijenoord vanuit een Engels vliegtuig gebombardeerd waardoor het brak. (GA Schiedam/ collectie Schiedamse Gemeenschap) anderen doken onder. De razzia duurde twee dagen. De meeste dwangarbeiders keerden na afloop van de oorlog terug. Dat ging niet op voor de in Schiedam wonende joden. Op 5 februari 1941 verscheen op Duits bevel op de Schiedamse aanplakborden de aanmeldingsplicht voor personen van 'geheel of gedeeltelijk joodschen bloede'. In Schiedam en Kethel gaven 367 joden gehoor aan dit bevel. Vanaf 15 september 1941 mochten zij geen bezoeken meer brengen aan parken, cafés, restaurants, hotels, pensions, bioscopen, sportinrichtingen, concerten, openbare bibliotheken, leeszalen en musea. De directie van de op de Koemarkt gevestigde Hema kreeg van burgemeester Dirk Draaijer toestemming het 'Verboden voor joden' alleen te laten gelden voor het snelbuffet en niet voor de winkel. Vanaf 2 mei 1942 moest iedere jood die zich in het openbaar vertoonde, een gele zespuntige ster met daarop het woord 'jood' op zijn of haar kleding dragen. In de loop van 1942 verdwenen de Schiedamse joden naar Duitse concen tratiekampen. De op 27 november 1942 in het Gemeenteziekenhuis geboren Jacob Samuel Wessel was nog niet bij de Burgerlijke Stand aangegeven toen hij samen met zijn moeder, Elisabeth Wessel-Swaalep, mee moest op

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 31