Te naakt «MM» Boven: Canadese militairen krijgen van kinderen van de kleuterschool 'Kiveva' ('Kinderen van een vader') bloemen en een oorkonde overhandigd. 'We thank you for all you did for us' ('Bedankt voor alles') luidt de tekst van de oorkonde. Het gezelschap staat voor het Broederhuis van de Dominicanen in de Warande. Geheel rechts staat het hoofd van 'Kiveva', Johanna Plooij. (GA Schiedam/Collectie L. van de Akker) Schiedam wilde na de bevrijding in mei 1945 zo snel mogelijk een monument voor de oorlogsslachtoffers. De Amsterdamse beeldhouwer Pieter Starreveld maakte in opdracht van het Comité Oorlogs monument een vrouwelijk naakt van zandsteen, drie meter hoog op een sokkel van twee meter. Het Julianapark koos men als standplaats. Toen ontstond gekrakeel: over de naaktheid van de vrouw en over de beoogde plaats. De christelijke partijen vonden het beeld een aantasting van de eerbaarheid en bovendien zou de kop van de Plantage een veel betere plek zijn. De discussie sleepte zich voort tot 4 juli 1949. Toen besloot de Gemeenteraad het beeld niet te accepteren als oorlogsmonument, maar als versiering van het Julianapark. Op de kop van de Plantage kwam een ander, het echte monument. Nog niet alle problemen waren hiermee opgelost. Op één van de vier zijden van de sokkel was de tekst aangebracht: '1940- 1945 Aan allen die vielen, die streden, die leden voor ons Vaderland.Om te voorkomen dat men het beeld hierdoor toch als monument ging beschouwen, besloten B&W de tekst te verwijderen, zonder toestemming te vragen aan de beeld houwer. Dit gebeurde op initiatief van burgemeester J.W. Peek. Meer dan vierenhalf jaarna inzending van het ontwerp vond de overdracht van het beeld aan de gemeente plaats. Het duurde tot 1967 vooraleerde tekst opnieuw op het voetstuk stond. transport. Zijn vader, Louis Wessel, en zijn vier jaar oude zus Klara waren hen op 24 november voorgegaan. De vier stierven op 2 april 1943 in het vernietigingskamp Sobibor. Het precieze aantal uit Schiedam weggevoerde joden is niet bekend. Wel staat vast dat 143 van hen de Duitse concentratiekampen niet hebben overleefd. Slechts vier joden deden dat wel. De winter van 1944/1945 was voor veel Schiedammers zwaar. Voedsel was door de militaire situatie moeilijk te verkrijgen en duur. Noodgedwongen at men schillen, suikerbieten en bloem bollen. De honger greep zo sterk om zich heen dat in maart 1945 de helft van de Schiedamse bevolking via de gaarkeuken te eten kreeg. Vooral de oudere, alleenstaande Schiedammers met weinig sociale contacten en de jonge kinderen hadden het zwaar. In de eerste helft van 1945 stierven 119 Schiedammers aan ondervoeding. Op zaterdag 5 mei 1945 was de bezetting van Nederland ten einde. De Schiedammers verzamelden zich op de Koemarkt en de Rotterdamsedijk om de bevrijders vanuit Rotterdam te verwelkomen. Tevergeefs. Het duurde tot dinsdag 8 mei, tegen het eind van de middag, voor de eerste Canadees in Schiedam verscheen. Het was een motorrijder die meteen door de menigte werd ingesloten. Iedereen wilde die Canadees kussen en op zijn schouders kloppen, maar hij bleek daarvan niet gediend, strooide snel wat sigaretten rond en nam de wijk terug naar Rotterdam. Later kwamen de Canadezen alsnog in groten getale. Nog lang stonden iedere dag honderden Schiedammers te wachten op het Koemarktplein, niet op Canadezen, maar op de terugkeer uit 31

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 33