Wederopbouw Duitsland van kennissen en familie leden. De oorlog heeft aan bijna vijfhonderd Schiedammers het leven gekost. Machinist Arnoldus Jurianus Breedijk was het eerste oorlogsslachtoffer als gevolg van een Duitse torpedoaanval op zijn schip, de ss Sliedrecht, op 16 november 1939. De in Duitsland tewerkgestelde Jacques Johannes Pompe die op 4 april 1946 in Kiel stierf, was het laatste slachtoffer. Zaterdag 4 juni 1949 was voor de tienduizenden Schiedamse voetballiefhebbers een onvergetelijke dag. SVV, de Schiedamse Voetbal- en Athletiekvereniging, speelde in een meer dan uitverkocht Stadion Feyenoord de laatste wedstrijd van de kampioenscompetitie tegen Heerenveen. Beide ploegen waren kandidaat voor het landskampioen schap. Doelpunten van Rinus Gosens en Henk Köneman brachten SVV bij de rust op een 2-0 voorsprong. In de tweede helft kwam Heerenveen onder leiding van Abe Lenstra gevaarlijk opzetten. Brandsma bracht de achter stand terug tot 2-1Het 'AbeAbe Abe...' rolde van de tribunes af, maar in de twintigste minuut passeerde Köneman Heerenveendoelman Veenstra voor de tweede maal. Het bleef bij deze 3-1. SVV was kampioen van Nederland, en wel in haar eerste jaar in de hoogste klasse van de KNVB. Aanvoerder Arie de Bruyn ontving uit handen van KNVB-voorzitter Karei Lotsy de gouden kampioensmedaille. In Musis Sacrum vierde men tot diep in de nacht feest. De scheepswerven en hun toeleverings bedrijven bleven de economische ruggengraat van Schiedam tot het einde van de jaren zeventig, toen duidelijk werd dat de concurrentie met de goedkope Koreaanse en Taiwanese werven niet meer was vol te houden. Wilton-Fijenoord voerde in de Rijn- Schelde-Verolme combinatie een jarenlange doodsstrijd, de werf Gusto sloot in 1978. Schiedammers kwamen en komen overal en nergens vandaan. Dat gold voor de brandersknechten die voor 1800 vanuit Duitsland naar Schiedam kwamen, voor de Turken die vanaf 1965 bij Wilton en in de Glasfabriek gingen werken, voor de vluchtelingen uit Somalië, Ethiopië en het voormalige Joegoslavië na 1990. Verschillen in godsdienst, taal, huidskleur, cultuur en economische positie leidden tot aanpassingsproblemen. Dat was zo in de hele roemruchte geschiedenis van Schiedam. Boven: Het hoogtepunt in het bestaan van SW is zonder twijfel het lands kampioenschap in 1949, na een 3-1 zege op Heerenveen. Door misverstanden bij de kaartverkoop kwam het aantal toeschouwers uit op een record van meer dan 70.000. (Nieuwe Schiedamse Courant) Links: Na de oorlog leed Nederland tientallen jaren onder ernstige woning nood. Pas de massale bouw van flats in de jaren zestig bracht verlichting. (GA Schiedam/foto J.F.H. Roovers) Rechts: Raam in 1949. De naam komt van het gebruik om pas geverfd laken op raam gespannen te drogen te leggen op het raamveld. (GA Schiedam/ foto C. Breur) Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA Gemeentearchief SMSStedelijk Museum Schiedam 2001 Uitgeverij b.v., Zwolle Druk: Waanders Drukkers, Zwolle www.waanders.nl Op de omslag: Een affiche van de in 1899 gehouden tentoonstelling Gas, Water en Acetyleen In de Officierentuin aan de Laan Ons Genoegen. (GA Schiedam) 32

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 34