Voorwoord drs. R. Scheeres, burgemeester van Schiedam Mijn boekenkast bevat een flink aantal publicaties over delen van de geschiedenis van Schiedam. Tot nu toe ontbrak een algeheel historisch overzicht, vanaf het ontstaan van een nederzetting aan de Schie ruwweg 750 jaar geleden tot het Schiedam van ongeveer twintig jaar geleden. Dankzij de vruchtbare samenwerking tussen Waanders Uitgevers en het Gemeentearchief Schiedam is in die leemte voorzien. Voor u ligt het eerste deel van een twaalfdelige, vlot geschreven en rijk geïllustreerde serie over de roem ruchte geschiedenis van Schiedam. De geschiedenis van een stad kan men beschrijven als een zaak van abstracte structuren en processen, zoals klimaat, bodem, landschap, instituties. Maar het zijn bovenal de tienduizenden bewoners die met hun grote verscheidenheid aan dagelijkse bezigheden, hun vreugde en verdriet, hun ruzies en feesten, hun slimme en domme daden het gezicht van Schiedam door de eeuwen heen hebben bepaald. Deze menselijke benadering van de geschiedenis spreekt velen aan. De talrijke (on)zichtbare herinneringen aan het verleden van die Schiedammers geven aan de stad zo'n rijke historie. Per slot van rekening is herinnering een vorm van ontmoeting. Ik wens alle Schiedammers, van overal en nergens, veel plezier en af en toe enige weemoed toe met het lezen over en kijken naar de Schiedammers van toen. Op de omslag: De Korte Havenbrug op de hoek van de Korte en de Lange Haven op een schilderij van de Schiedamse schilder Adam Pijnacker (circa 1620-1673). Dit stadsgezicht is geschilderd in de directe omgeving van het geboortehuis van de schilder waar nu de Korenbeurs staat. In de Lange Haven ligt een volledig opgetuigde driemaster. (Los Angeles County Museum of Art) Links: Aan de Buiten havenweg stond van 1862 tot 1910 houtzaagmolen de Oud Burgemeester Knappert. (GA Schiedam/ Maltha) Onder: Gezicht op Schiedam vanaf de Maas met links het havenhoofd waarboven masten van schepen in de Lange Haven, rechts daarvan het Sint Jacobsgasthuis, het Raadhuis en de Grote- of Sint Janskerk. Gravure uit 1674 door Gaspar Bouttats naar Jan Peeters, zoals afgebeeld in Thoneel der steden en sterckten van 't vereenight Nederlandt. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3