3 Moord en brand Stadswacht, schutterij, militie. Terechtstellingen op Grote Markt, stadhuis als gevangenis. Huis van Bewaring en kantongerecht. Brandweer en BB. Scholieren De schrijfschool, Latijnse school, Stedelijk Gymnasium. Onderwijzers en scholieren. Huiswerk, leermiddelen, leerplicht. Bestuurders De baljuw, schout en schepenen. Personeel: pensionaris, klerken, boden en roededragers. De nieuwe Gemeentewet van 1851. Markante burgemeesters. 'Rood' Schiedam. Groei van de stad De vroegste beschermingen: Maasdijk, Dam, Schielands Hoge Zeedijk. Stadspoorten, grachten en wallen. Brandersbuurt, arbeiderswijk Gorzen. Stadspark De Plantage, Sterrebos. Bouw stadhuis, Grote Kerk, Waag. Sociale zorg Voor armen, zieken en zwervers: het Sint-Jacobsgasthuis. Stadschirurgijnen en vroedvrouwen. Kerkelijke en gemeentelijke zorg. Spijskokerij/Soephuis in de Prinsensteeg, dokter Nolet. Ziel en zaligheid De heilige Liduïna, bedevaarten, kloosters. Ketterijen, Beeldenstorm, Grote Kerk wordt Gereformeerd. Schuilkerken en katholiek herstel. Dominee Haverschmidt en pastoor Vismans. Cultuur en vermaak Jaarmarkten, kermissen en gildefeesten. Toneel, orkesten, Maatschappij 't Nut, Musis Sacrum. Passagetheater. Oranjefeesten, Stedelijk Museum. Adam Pijnacker, Piet Paaltjens, Pierre Janssen. Dagelijks leven Eten en drinken. Boodschappen doen, wassen en schoonmaken. De indeling van het huis, kleding, mode, verwarming, verlichting. Hoe oud werden onze voorouders? U1TG. HAUTA VEL5ER. SCFIIEDAM, - Lungo Niouwstraat. by de Muziekuitvoering.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 5