Moutwijn en jenever Moutwijn en jenever zijn twee producten die worden vervaardigd uit gekiemde gerst en rogge. De gerst lag in speciale bedrijven op ruime zolders tot zich kleine kiemen hadden gevormd, waardoor zetmeel werd omgezet tot suiker. Het gekiemde graan werd gedroogd (geëest) en gemalen en het meel met warm water en roggemeel aangelengd tot een dunne pap: het beslag. Deze pap werd met jenever- of bakkersgist tot vergisting gebracht. Hieruit ontstond een zurige, licht alcoholhoudende grond stof. Dit vergistte beslag, met zo'n 4% alcohol, dus ongeveer evenveel als bier uit dezelfde grondstoffen, werd in drie opeen volgende processen afgestookt: ruwlopen, enkellopen en bestlopen. Hiervoor gebruikte men grote distilleerketels van zo'n anderhalf tot twee meter hoog. Elke distillatie leverde een zuiverder product op met een hoger alcoholgehalte. Het bestnat of moutwijn had een alcoholpercentage van 50%. Dit was het product dat de distillateur inkocht om erin een vierde distillatie jenever van te maken. De distillateur beschikte hiervoor over vele recepten voorde verschillende groepen afnemers. De meest gebruikte kruiderij die ook de naam gaf aan de drank die bij miljoenen liters werd gedistilleerd was de jeneverbes. Daarnaast voegden de distillateurs tal van andere kruiden toe, zoals onder andere alsem, zoethout en anijs waarmee de distillateur zijn persoonlijke stempel aan het product gaf. Hoewel men moutwijn niet meer gebruikt om jenever te maken, maar graanalcohol met een percentage van 96%, is het distillatieproces van jenever door de tijd heen hetzelfde gebleven. Links: Op jenever heft de overheid een hoge accijns. Dit maakt een regelmatige meting van de productie noodzakelijk. Hier peilt een douaneambtenaar de inhoud van het grondvat. (Opstelling in NGM) Hieronder: Op zowel de ruwketel als de stookketel wordteen helm gemonteerd die de alcoholhoudende damp afvoert naar het koelvat. In het stookproces wordt in drie stookgangen een vloeistof verkregen met een alcoholgehalte van 50%, de moutwijn, waarvan de distillateur jenever maakt. (NGM) 40

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 10