DUYS a Co. - SCHIEDAM Streng toezicht belasting ambtenaren Rechts: Van oudsher wordt alcohol van over heidswege met zware accijnzen belast. Alle alcoholhoudende eind producten zijn daardoor gevoelig voor belasting ontduiking en daarmee onderhevig aan strenge controle. Hier zijn rijks ambtenaren bij van Duys Co. druk met het bepalen van de hoeveel heid jenever, het waar merken van de vaten en het voeren van accijns administratie. Biljetten worden afgeschreven en ingeboekt, terwijl de vaten met een stuk blik worden verzegeld. (GA Schiedam/bruikleen NGM) Linksboven: Onder ambtelijk toezicht worden vaten jenever naar buiten gerold. (GA Schiedam/ bruikleen NGM) Rechtsboven: In een bedrijfsbrochure maakte Duys duidelijk dat de firma zich keurig aan de overheidsregels hield. (GA Schiedam/bruikleen NGM) kneepjes van het vak waren het exclusieve terrein van de patroon. Voor de administratieve afhandeling zorgde de baas zelf of de boekhouder, altijd onder het wakend oog van de ambtenaren van de douane en accijnzen. De tweede bloeiperiode van de Schiedamse gedistilleerdindustrie begon in 1850 en was te danken aan de relatieve internationale stabiliteit, de stormachtige ontwikkeling van de Verenigde Staten en de jonge republieken in Zuid-Amerika, en de verbetering, dankzij de stoomvaart, van de transportmogelijkheden tussen de Europese landen en hun koloniën. Zo ontstonden nieuwe markten en bloeide de export als nooit tevoren. Aan het hoofd van veel bedrijven stonden inmiddels voormalige meesterknechts en Westfaalse arbeiders die de nering (en de recepten) van hun bazen hadden overgenomen. Tussen de oude Schiedamse namen bevonden zich dan ook vele nieuwelingen. De Westfaalse afkomst van een aantal valt direct op in namen als Legner, Melchers, Jansen, Hasekamp(f) en Wittkampf. De naam Jansen klinkt oer-Nederlands. Schijn bedriegt echter, want de Pieter Jansen die zich in 1770 als brandersknecht in Schiedam vestigde, was afkomstig uit Dovere bij Keulen. In de 19de eeuw was de invloed van de branders op de lokale politiek nog groter dan in de 18de eeuw. In Schiedam had een aantal families niet alleen veel invloed in de moutwijnindustrie, maar ook in de politiek. Eén daarvan was de familie Beukers. In de 18de eeuw begon Gerrit Beukers als brandersknecht, en in de tweede helft van de 19de eeuw zaten in de gemeenteraad maar liefst drie nazaten van hem. Andere bekende namen in zowel de branderswereld als de plaatselijke politiek zijn Nolet, Dirkzwager, Rijnbende, Honnerlage Grete, Van Gent, en Loopuyt. Jan Nolet, Simon Rijnbende en Mattheüs Honner lage Grete waren ook lange tijd burgemeester. 'rs na het vertrek der Rijksambtenaren voor de DISTILLEERDERIJ „DE KORENAAR", Opgericht 1797 Zie onder nummer 4 43

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 13