De Weense methode f EN CR* (j lir- h AftElE* KONINGSGIST Het bedrijfstype veranderde na 1850. Toen maakte De Hollandse branderij, met zijn karakteristieke ronde beslag- bakken, plaats voor de Weense branderij. Die werkte met andere, rechthoekige bakken, een ander graan- mengsel en vooral een hoger tempo. Een nieuw nevenproduct van de Weense methode was jenevergist, beter bekend als bakkersgist, en al snel een zelfstandig product met een eigen afzetgebied. 'Koningsgist' herinnert aan de Schiedamse branderij De Koning, eigendom van de gelijknamige familie, en een voorbeeld van een persoonsnaam die in de loop der tijd een soortnaam wordt. Een ander voorbeeld is 'Berenburg', de kruiden bitter die de Amsterdamse apotheker Hendrik Berenburg omstreeks 1860 voor op Friesland varende schippers trok. De laatste brander volgens de Weense methode was Frans Geerdes, directeur van de branderij Hollandia, een ernstig en zwart doorrookt gebouw dat ontworpen was door de Schiedamse architect Coen Kramers, telg uit een geslacht van branders. In 1986 viel de beslissing om Hollandia te sluiten. De opkomst van de Weense branderij valt in de periode van opleving tussen 1850 en 1900. De etiketten uit deze periode tonen duidelijk hoe inventief de distillateurs met hun nieuwe markten omgingen. Herman Jansen introduceerde een nieuwe producten- lijn met het merk Cardinal, een vogeltje dat vrijwel uitsluitend voorkomt in het zuiden van de Verenigde Staten. De brave Graauwe Hengst van Daniël Visser, die in Nederland als Zeeuwse Linksboven: Op de Noord- vestsingel, tegenover de Noordmolen, staan zeven karakteristieke gebouwtjes-met-puntdak naast elkaar: oorspronke lijk kleine branderijen uit de tweede helft van de 19de eeuw. In het tweede en derde pand was de Weener Gistfabriek'De Atlas' gevestigd, eigen dom van gemeenteraads lid voor de Liberale Partij tot 1910, Matthijs Franken. (GA Schiedam/foto J. van Diggelen) Hierboven: Aan de andere kant van het water, vlakbij de molen De Noord was de branderij en gistfabriek van A. de Koning, een brander die nogal wat 'nieuwigheden' in het brandersvak introduceerde. Bekend werd zijn Koningsgist dat door veel bakkers werd gebruikt. (SMS) Links: Tegenover de Beurs, op Dam 2, staat het pand dat jarenlang het 'Koffijhuis' was waar graanhandelaars en branders, na gedane arbeid, een kopje koffie of liever een borreltje, al of niet met suiker, kwamen drinken. De foto toont enkelen van hen, keurig gekleed met (hoge) hoed. Het verschil in maatschappelijke positie met de man die klompen draagt, is duidelijk. (GA Schiedam) 44

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 14