hmii Neergang u '—^-•'■^31jfiSSEtoi ^Jïïèsii <«j=jr, °~"V Linksboven: De jonge glasblazer, een schilderij van Herman Heijenbrock. (R. Ogilvy, Voorburg) Rechtsboven: De glas- fabriekvan A.M.F. van Deventer aan de Buiten havenweg omstreeks 1910. (J.Soetens) Rechtsmidden: Titus de Meester, jarenlang de man van de Vereenigde Glasfabrieken in Vlaardingen, Leerdam, Schiedam en Delft, met links een glasblazer die een fles blaast in een zogenoemde trapvorm. Rechts een deel van een 'Owensflessenblaas- machine'. (J. Soetens) Links: De beroemde tapse kelderfles, waarvan de eerste omstreeks 1770 werden geblazen. (J. Soetens) M.A. van Alphen nog steeds kwalijk dat hij lid van een vakbond was, en werd een collega bij een ander bedrijf opslag aangeboden, als hij voor de bond zou bedanken. Socialisme en vakbeweging kregen in Schiedam pas voet aan de grond na de komst van de scheepswerven Gusto (1905) en Wilton- Fijenoord (1923). Piet de Bruin kwam in 1907 als eerste socialist in de gemeenteraad. Hij publiceerde in 1909 het rapport 'Zwart Schiedam' over de arbeidsomstandigheden van de branders- en distillateursknechts. Het verval van de branderijen zette al vóór 1900 in. De belangrijkste oorzaak was dat de distillateurs ontdekten dat ze met melassealcohol een even goede jenever konden stoken als met mout wijn. Melasse is een afvalproduct van de suikerindustrie, waaruit een bijzonder zuivere en neutrale alcohol kan worden gestookt met de ideale sterkte van 96% alcohol. En, wat nog belangrijker was, het publiek stapte gemakkelijk over van de traditionele jenever op basis van de moutwijn op de nieuwe jenever op basis van melasse alcohol of 'spiritus', zoals de branders de nieuwe grondstof misprijzend noemden. Kortom: de branderijen werden overbodig, hoe hard ze ook tekeer gingen. De jonge jenever was geboren. In allerijl wendden de distillateurs zich tot het stadsbestuur dat in 1902 voorstelde om de producenten van de traditionele moutwijnjenever tegemoet te komen: op flessen met jenever die was gestookt met moutwijn van 50% alcohol mocht voortaan een genummerd en door de burgemeester getekend etiket worden geplakt. Alleen die jenever mocht zich 'Echte Schiedamsche jenever' noemen. De maatregel kwam te laat. Drie leden 49

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19