II 1L ECHTE SCHIEDAMSCHE JENEÏER A ra Q Oude en Jonge "Ouwe duys" Serie 42 No. 31(1X1 <YY7v2Y CriJ- x Droogleggingen Het verschil tussen oude- en jonge jenever berust niet op het korter of langer laten rijpen van jenever op eikenhouten vaten. Het zit hem in de productiemethode. Oude jenever behoort te zijn gestookt uit moutwijn. Tegenwoordig bedoelt men met oude jenever een gedistilleerd, waaraan moutwijn is toegevoegd voor de smaak en kleur. Jonge jenever is een jenever die is gestookt met behulp van neutrale graan- of melassealcohol. jmmfrnjtóetïr ill m 03 (ai Kl fitdou procede/fh' /De Burgemeester van Schiedam. «tikriten ia strafrechtelijk verrolgbaar. _/..cia tri' ..al contra la imitation de estoa rótulos. (Art 3 der verordening betreffende het waarborgen van de echtheid, van Schiedamsche jenever en Schiedamschen moutwijn (Gemeenteblad van Schiedam 1902 no. 5) De Secretaris van Schiedam, y Contrafajao d'estes rotulos eipoc a perseqnuao legal. Imitation of this label is exposed to prosecution. MM Geheel boven: Door de concurrentie van veel goedkopere productie processen dreigde de traditionele jenever industrie ten onder te gaan. De Brandersbond drong daarom bij het gemeentebestuur aan op bescherming. Resultaat was de 'Verordening betreffende het waar borgen van de echtheid van Schiedamse Jenever' uit 1902. De flessen met deze jenever werden voorzien van de hand tekeningen van de burgemeester en de gemeentesecretaris. (GA Schiedam) Hierboven: Sedert de jaren 1950 beschermt de Stichting Nationaal Gedistilleerd Museum het erfgoed van de moutwijn industrie. Was haar collectie oorspronkelijk ondergebracht in het Stedelijk Museum, in 1996 kreeg zij de beschikking over een eigen museum gebouw. (NGM) Rechtsonder: Een stempel waarmee de echtheid van de jenever werd gewaarborgd. (SMS) Tegenweer Ontstaan) het oude ambacht terug door de productie van Notaris, 'echte Schiedamsche' op basis van moutwijn te starten. De distillateurs Carel Nolet en Rein Melchers namen toen het initiatief om weer een authentieke branderij te stichten teneinde het oude ambacht in stand te houden. In 1996 ging aan de Lange Haven het Nederlands Gedistilleerd- museum 'De Gekroonde Brandersketel' open. Hier stookt een heuse meester knecht in een Hollandse branderij moutwijn, waaruit vervolgens jenever wordt gemaakt. Dankzij het initiatief van UTO kon het garantie-etiket met de burgemeesterlijke handtekening met een kleine aanpassing van de formulering in 1989 in ere worden hersteld. Door de geslaagde overgang naar de jonge jenever op basis van melasse- alcohol hadden in 1902 nog liefst 65 distilleerderijen volop werk en zelfs na de Tweede Wereldoorlog draaiden er in Schiedam nog 38. Voorlopig bleef de verkoop stijgen en nam ook de export toe. Een veeg teken was wel dat in 1904 het Engelse parlement een wet aannam, een maatregel die de Nederlandse exporteurs verplichtte hun export naar de Britse koloniën jaarlijks met tien procent te verminderen. Daarvan kwam in praktijk niets terecht, mede doordat er geen alternatief was voor jenever. De omzetten en de winsten bleven stijgen tot in 1914, met de Eerste In oude jenever is de smaak van moutwijn goed herkenbaar, in jonge jenever treedt de smaak van jenever bessen en andere kruiden sterker naar voren. Tussen 1890 en 1900 gingen distillateurs massaal over op het distilleren van deze 'nieuwe'jenever. De term 'jong'is voor het eerst gebruikt door het merk Henkes dat hiermee in 1952 de Nederlandse markt wist open te breken. DISTILLATEURS n 1 ECHTE, OUDE SCHIEDAMSCHE JENEVER MERK: «RPS AZOOM.H 3AX Wereldoorlog, een periode van stilstand begon, waarin gebrek aan grondstoffen de productie verminderde, en zoals altijd de regering de graantoevoer naar de distilleerderijen het eerst stil legde. Bovendien was exporteren gevaarlijk vanwege de duikboten. Na afloop van de oorlog loerden nieuwe gevaren. Frankrijk en Groot- Brittannië sloten de grenzen om eigen producten te beschermen, de Scandinavische landen en België deden hetzelfde ter wille van de volksgezond heid. In veel breder kringen dan voorheen werd drank als bedreigend gezien. Ook de belangrijke Russische markt was, na de Revolutie van 1917, verloren. Het radicaalst was de 'drooglegging' van 1922 tot 1933 in de Verenigde Staten. De export naar Canada nam weliswaar iets toe, omdat veel Amerikanen vanuit dat land drank over de grens smokkelden, maar op de totale Schiedamse productie was dat te verwaarlozen.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 21