40V0CAA^ SSER&C2 SCHIEDAM BRANDEWIJN EN LIKEURSTOKERS Schiedamse jenever en andere alcoholische dranken werden op vele tentoonstellingen en op allerlei manieren aange prezen. Daniël Visser van De Graauwe Hengst toont trots de gewonnen prijzen (links). Een andere en zeker niet minder effectieve wijze van reclame maken gaat via affiches waarop 'vanzelfsprekende' situaties het gebruik van drank moeten stimuleren. Zo hoort bij een gezellig muziekje 'natuurlijk' een borreltje, terwijl een kip wel met een glaasje advocaat geassocieerd kan worden. 'Ouwe Duys in ieder huis' blijft onschuldig als je het woord jenever maar vermijdt en Nederland mag best Mederland heten. Voor ingewijden is dat allemaal vanzelf sprekend. Het is zelfs mogelijk drank met sport te associëren en anders om. (GA Schiedam) In de distilleerderijen gebeurde toen nog vrijwel alles handmatig. Het vullen van mandflessen en vaten, het spoelen en bottelen van flessen, het capsuleren en etiketteren, alles deden de knechts met de hand. De enige gemechaniseerde werkzaamheden waren het transport van de retouremballage naar de zolder, en de voortbeweging van de ketels voor de fabricage van advocaat, toen één van de belangrijkste producten van De Graauwe Hengst. De argumentatie van de bazen was eenvoudig: de lonen waren laag, waarom dan dure machines aan te schaffen? Toen in 1936 de eerste flessenspoelmachine zijn intrede deed, kreeg inderdaad een aantal jongens ontslag. Een laatste opleving kende de industrie toen de mobilisatie in 1939 duizenden mannen overleverde aan grote verveling. In het begin van de Duitse bezetting verdienden de distillateurs eerst veel geld, maar al spoedig kwamen de meeste distilleerderijen stil te liggen. De grondstoffen gingen op rantsoen en de aanwezige alcohol mocht alleen geleverd worden aan ziekenhuizen en de Wehrmacht. Een fles jenever bracht op de zwarte markt meer dan honderd gulden op. Daarvoor kon een Schiedammer eten kopen. Geen wonder dat in de hongerwinter inbraken in de distilleerderijen schering 53

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23