IK HERINNER MIJ NOG echte oude 'schiedamsche GMlËÊM Dick Jansen, brander- distillateur HERMAN JANSEN In 1770 kwam de 19-jarige Pieter Jansen uit Dovere bij Keulen naar Schiedam. Zeven jaar later was hij deelgenoot in een branderij aan de Kethelstraat. Vlak om de hoek, aan de Zijlstraat, is het familiebedrijf sinds ongeveer 1825 gevestigd. 3^ In het laatste echte brandershuis van de voormalige Brandersbuurt zwaait Dick Jansen (in 2001 47 jaar en de zesde generatie in rechte lijn) de scepter over UTO: Uit Tegenweer Ontstaan. Een wonderlijke naam met een boeiende geschiedenis. Opa Herman Jansen vond in 1907 bij een factuur voor een partij glas, die hij voor zijn branderij gekocht had, een factuur die voor een collega-brander bestemd was. Die bleek minder voor zijn glas te betalen dan hij. Voor de boze brander-distillateur reden zelf een glasfabriek te stichten en die van een passende naam te voorzien. Die fabriek is in 1922 alweer gesloten, maar de naam bleef geregistreerd. Dick Jansen vertelt geestig en vooral betrokken over de geschiedenis van het bedrijf, zijn werk als brander distillateur, en alle soorten gedistilleerd die al eeuwen in Schiedam gemaakt worden. Ver voor de Tweede Wereldoorlog introduceerde UTO het merk Kabouter. In 1943 vroeg vader Herman Jansen aan tekenaar en stripschrijver Maarten Toonder voor dat merk een nieuw reclameconcept te maken. Toonder ontwierp een vrolijke, eigentijdse versie van de kabouter die toen al enkele decennia op de etiketten van Jansen trots een fles omhoog hield. Hans G. Kresse en Maarten Toonder maakten in 1948 samen de promotie film 'In Holland staat een huis'. Affiches en vrachtauto's met de slogan 'drink louter kabouter' deden de rest. Kabouter was een begrip. In 1972 fuseerde Jansen met Vlek uit Delft. Er moest een nieuwe naam komen, en omdat dat geen Jansen of Vlek mocht worden, viel de keus op UTO. De fusie betekende ook dat Kabouter als hoofdmerk werd vervangen door Vlek, en voortaan nog slechts door een select gezelschap Nederlandse slijters verkocht werd. In de jaren tachtig maakte Herman Jansen met UTO een ommezwaai naar de ouderwetse Schiedamse moutwijn jenever. In 1870 had een Jansen de methode van het Weense branden geïntroduceerd. Nu deze dreigde te verdwijnen, paste Herman Jansen haar aan en stichtte de moutwijnbranderij De Tweelingh. Hij heeft het eerste ruwnat van zijn nieuwe branderij nog geroken, maar overleed op de dag van het eerste enkelnat, 16 december 1986. Het merk Notaris moutwijnjenever was geboren. Dick Jansen is zich zeer bewust van de ruim tweehonderd jaar familiecultuur in het gedistilleerd. Als kind zwierf hij na de kerkgang door de lege fabriek, als nieuwsgierig zevenjarig knaapje ging hij al met de chauffeurs mee, die hem onderweg alles over het gedistilleerd vertelden en bedrijven lieten zien. Thuis gingen veel gesprekken over stoken, branden en distilleren. Omdat hij niet als 'zoontje van de baas' het bedrijf in wilde, heeft hij levensmiddelentechnologie gestudeerd. Hij heeft nooit een dag spijt gehad. Zijn bestaan is afwisselend. Hij leidt een schitterend bedrijf dat in het verre Oosten en in een aantal Oost- Europese landen voet aan de grond heeft gekregen door zijn producten aan te passen aan de plaatselijke smaak. UTO heeft het bottelen van zijn producten overgebracht naar Zoetermeer en beseft goed dat bedrijvigheid in het centrum aan hoge veiligheidseisen moet voldoen. Anderzijds hecht hij sterk aan de band tussen het gedistilleerd en Schiedam. Linksboven: Dick Jansen in zijn bedrijf op een foto van Ernst Posse. (GA Schiedam) Hierboven: Een reclamekreet die kort is, aansprekend en ook nog rijmt, kan een product grote landelijke bekend heid geven. Dat geldt zeker voor Kabouter van Jansen die vast niet heeft bedoeld dat zijn slogan letterlijk werd opgevat. (GA Schiedam) 55

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25