Branderij en distilleerderij l+vl i>'t. J Jenever uit rijst? Zelfs Schiedammers halen branden en distilleren nog wel eens door elkaar. De branderij maakt moutwijn uit graan. De distilleerderij maakt jenever uit moutwijn (later uit melasse- ofgraanalcohol). TE-.? Hierboven: Deze foto uit 1863 toont de branderij van M.G. Lagerwij, Nieuwe Haven 107, die later deel uitmaakte van stoom- molen De Nederland van J.A.M. Jansen. Het pand rechts daarnaast op nr. 109, is branderij New-York van P. Melchers. Op de achtergrond de OLV Visitatie (Frankelandse- kerk). (GA Schiedam/ foto J. van Diggelen) Rechtsboven: Smaak en geur van jenever, likeur en andere sterke drankjes worden volgens oud en meestal geheim recept bepaald door de juiste hoeveelheid granen en kruiden. Hier een opstelling zoals die in het museum De Gekroonde Brandersketel te zien is: de eigenaar van een distilleerderij is bezig met het werk dat de smaak van zijn gedistilleerde dranken superieur moet doen zijn. (NGM) en bovenal de Korenbeurs op de kop van de Korte Haven. In 1782 schreef de Oeconomische Burger Maatschappij, een gezelschap van 57 burgers dat zich bezig hield met de economische verheffing van Schiedam, een prijs vraag uit voor een 'koopmansbeurs alhier ter Steede'. Twee bouwmeesters kwamen met een plan, waarvan dat van stadsbouwmeester Rutger van Bol'es werd beloond met een premie van dertig gouden ducaten. Over de plaats van de beurs en het ontwerp ontstond ruzie in het stadsbestuur. De beurs die in 1786 aanbesteed en in 1792 in gebruik genomen is, heeft het uiterlijk van een gebouw van een rijke bedrijfstak. Hij diende tot 1918 als koopmansbeurs en had daarna verschillende bestemmingen. In 2001 nam binnenhuisarchitect Jan des Bouvrie er zijn intrek. De gedistilleerdnijverheid bloeide tussen 1750 en 1795 als nooit tevoren, vooral in de Maassteden, waar de kost prijs van de grondstoffen laag was, en in Schiedam in het bijzonder, waar door het vertrek van de visserij in de 17de en begin 18de eeuw veel panden leeg stonden. Terwijl Nederland verarmde, Afzonderlijke branderijen en distilleer derijen komen niet meer voor, wel de combinatie branderij/distilleerderij zoals bijvoorbeeld De Tweelingh, waarde Notaris-jenever vandaan komt, en het Nederlands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Brandersketel'dat ook een originele moutwijnjenever vervaardigt. In Schiedam staan nog honderden oude distilleerderij- en branderijpanden. Om te zien of men met het ene bedrijf dan wel het andere te maken heeft, dient men op de gevel te letten. Distilleerderijen hebben op de begane grond links en rechts van de deur hetzelfde aantal ramen. Branderijen hebben daarentegen links van de grote deur één of meerdere ramen extra. Aan deze zijde van de branderij was meer ruimte (en lucht) nodig vanwege de stellingen met beslag- bakken waarin de vergisting plaats vond. bloeide Schiedam. Tussen 1795 en 1850 volgde een terugslag, veroorzaakt door hoge graanprijzen, de handelsoorlogen van Napoleon tegen Engeland en het verlies van de koloniën. In 1815 maakte de Slag bij Waterloo een eind aan de Franse Tijd. Het herstel ging echter traag en bij elke misoogst werd het gebruik van graan voor gedistilleerd verboden om brood te kunnen bakken en een hongersnood te voorkomen. In 1830 volgde een nieuwe tegenslag toen de Belgen rebelleerden en zich van de eenheidsstaat met Nederland losmaakten. De Nederlandse regering moest zich in alle bochten wringen om de kostbare oorlog te financieren. Daartoe werd bijvoorbeeld de export van gedistilleerd verboden. Doordat de belasting op binnenlandse consumptie hoger was dan die op export, werden hogere schatkistopbrengsten verwacht. De branders hadden iets meer benul van economische wetmatigheden en vreesden productie-overschotten van moutwijn en daardoor prijsdalingen. Daarom besloten de branders uit Schiedam en Delfshaven in 1830 de prijzen van hun moutwijn te hand haven, en overwogen verschillende Schiedamse distillateurs, onder wie Hasenkamp(f) en Legner, om export- 39

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9