De bemanning is aardig en dol op uien! Dwars door de duinen Boven: De bark 'Loopuyt', gebouwd op scheepswerf 'De Nijverheid', vertrok in 1846 naarZuid-Amerika, stak de Stille Oceaan over naar Oost-Azië en bleef daar ruim twee jaar rond- kruisen. De Oostenrijkse wereldreizigster Ida Pfeiffer verbleef enige tijd aan boord. In haar boek 'A woman's voyage' vertelt ze over de goede verzorging die ze kreeg, de onverwacht weinig ruwe bemanning en het overvloedig gebruik van uien in de scheeps keuken. (GA Schiedam) Boven: In de Anker- en Kettingfabriek aan de Buitenhavenweg smeedt de smid samen met twee voorslagers een zware scheepsketting. De ankers aan zo'n ketting konden wel 2.200 kilo wegen. (Foto Z. Oosterwijk/GA Schiedam) plek, waarmee Schiedam bekendheid had verworven als scheepsbouwstad, er voorlopig verlaten bij. Dat was een vreemde ontwikkeling, want sinds 1872 was de Nieuwe Waterweg, de korte en open verbinding tussen Rotterdam en de Noordzee klaar. Eeuwenlang hadden schepen vanuit het Maasgebied een lange, soms dagen durende weg tussen de Zuid- Hollandse eilanden afgelegd om op zee te komen. Dat lukte overigens niet altijd zoals de Schiedamse kapitein Jan Poort in 1758 ervoer. In de drukte voer een Engels schip hem op de Oude Maas aan, waardoor hij met zijn 'Stephanus' tegen de 'Anna' van zijn collega Gerbrandt Bakel botste en lek stootte. Het gevolg was dat de 'Anna' water binnen kreeg en de lading rijst nat werd. Het zal niet de eerste keer geweest zijn dat zoiets gebeurde want er was al eerder over een kortere en 66

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 12