iniii52»iv.- Onderzeeboten in Schiedam Rotterdam door de aanleg van steeds meer havens voor het almaar drukkere scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg en ging over op scheepsreparatie. Tegelijkertijd bekwaamde hij zich in scheepsnieuw- bouw. In 1882 leverde Wilton zijn eerste schip af, de sleepboot 'Jacob' voor de rederij 'De Blauwe Ster'. Het bedrijf groeide en in 1895 werd het eenvoudige 'firma B. Wilton' omgedoopt in de 'NV Machinefabriek, voorheen onder de firma B. Wilton'. In 1898 liet de nieuwe NV een grote ketelmakerij bouwen aan de Ruigeplaat ofwel Westkousdijk en daar begon het pas goed. De opdrachten stroomden binnen en er moest meer ruimte komen. In 1916 kocht Wilton in Schiedam, met financiële hulp van de Holland Amerika Lijn, 68 hectare grond, waarmee de HAL de bouw van nieuwe schepen en reparaties aan haar varende vloot in Nederland veilig stelde. Daarvoor werd in 1919 in Hamburg een nooit gebruikt 46.000- tons dok gekocht en naar de nieuwe werf in Schiedam gesleept. Dankzij dit dok trok Wilton in 1926 mondiaal aandacht, toen het Franse passagiersschip 'Paris' aan de werf in Schiedam kwam. Het schip van bijna 35.000 ton en 230 meter lang was het grootste dat tot dan de Nieuwe Waterweg opvoer en in Schiedam dokte. Terwijl in 1929 een wereldwijde economische neergang begon, fuseerde Wilton met de Rotterdamse Maatschappij voor Scheeps- en Rechtsmidden: Aan de Maaskantin het toen malige Sterrebos, stonden jarenlang de eenvoudige 'Blauwe Tent' van de Geheelonthouders vereniging en, achter een mooi gesmeed hek, de 'dure' Wilton-villa. Aanvankelijk woonhuis, werd de villa later de ontvangstruimte van Wilton-Fijenoord voor belangrijke opdracht gevers of gasten. (GA Schiedam) Rechtsonder: Wilton- Fijenoord ontstond in 1929 uit de samenvoeging van de Rotterdamse bedrijven 'Wilton' en 'Fijenoord'. Fijenoord bouwde voor de marine onder meer onderzee boten. Tijdens de bedrijfs- verhuizing naar Schiedam in de jaren dertig gingen de onderzeeboten 'K XVII' en'K XVIII' mee om op de nieuwe locatie afgebouwd te worden. De foto toont de 'K XVIII' bij vertrek. (GA Schiedam) 73

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19