Onaangename directeur De arbeiders van Gusto mochten niet direct tegen directeur Smulders spreken. Dat moesten ze doen via één van zijn hogere medewerkers. Hij voerde ook een rigoureus boetestelsel in voor te laat komen. Kortom, Smulders was een zo onaangenaam mens dat de schrijver Willem Elsschot, die in de jaren dertig van de 20ste eeuw enige tijd boekhouder bij Smulders was, een scherpe aanklacht tegen hem schreef: Links: De arbeidershuizen aan het meest oostelijke deel van de Havendijk hadden uitzicht op de kranen en bedrijvigheid van de werf Gusto die aan de overkant van de Voor haven ligt. (Tekening Octave DeConinck, 1969/GA Schiedam) Hieronder: Gusto vestigde zich in 1905 in Schiedam op de plaats waar eens werf 'De Nijverheid' stond. De twee gebouwen zijn afkomstig van de industrie tentoonstelling die in 1902 in Düsseldorf plaatsvond, waar ze als één hal gestaan hadden. Directeur A.F. Smulders kocht deze en liet hiervan twee hallen van elk 140 meter lang op het Gusto-terrein bouwen. (Foto J.van Diggelen/GA Schiedam) Lamme smeerlap, met je baard dor van geest maar dicht behaard, die ons daar stond aan te staren of we huursoldaten waren. Hoe die halfwas, smal en bleek, van zijn gulden in de week vijftig centen afzag romen, want hij was te laat gekomen. 'k Weet nog alles luizig dier, ook al zit je ver van hier, teruggetrokken en stokoud in een blokhuis vol met goud. 'k Weet het nog, zoals je ziet, maar ik snap vandaag nog niet hoe die negenduizend koppen dat zo lijdzaam bleven kroppen. Dat je er Stein hebt uitgetrapt nadat hij je had verklapt hoe je schatten kon verdienen met den bouw van zijn machienen. Hoe je Berends in de stront hebt gewreven, als een hond toen hij 't boekjaar niet kon sluiten door die fout van zeven duiten Want ooit komt de rode tijd door je slaven lang verbeid, vóór nog dat je met je botten bent bedolven om te rotten, dan word jij benoemd per se om de pisbak en de plee, schoon te maken zo het hoort in de Beurs of Delftse Poort. Links: Augustinus Smulders, oprichter en directeur van de werf Gusto, afgebeeld op een olieverfschilderij. Willem Elsschot noemde hem in een gedicht een smeer lap, terwijl Max Dender- mondein'De som der delen' het boek dat hij ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van Gusto schreef, verhullend spreekt van een 'typisch 19de-eeuwse patriarch'.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20