Werken voor de Duitsers De omvang van Wilton-Feijenoord uitte zich ook in de hoeveelheid kabaal op de werf Werktuigbouw Fijenoord en werd de Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord geboren. Inmiddels was de vestiging in Schiedam zeer belangrijk. Dankzij de scheepsbouw stond de stad aan het begin van een periode die het 'Zwart Schiedam' van de branderijen en jeneverstokerijen zou doen vervagen. De scheepsbouw langs de Nieuwe Waterweg heeft ernstig geleden onder de economische crisis die de wereld in de jaren dertig teisterde. Ontslagen waren niet van de lucht en wie kon blijven werken, moest genoegen nemen met een steeds lager loon. De Tweede Wereldoorlog maakte het allemaal nog erger. Naast de financiële onzekerheid en angst voor de maatregelen van de bezetter moest de bevolking van Schiedam ook nog eens ervaren dat geallieerde vliegtuigen maar liefst veertien grote en vele kleine luchtaanvallen uitvoerden op de scheepswerven langs de Nieuwe Waterweg. Dat gebeurde omdat Gusto en Wilton-Fijenoord vanaf de eerste oorlogsdag orders van de Duitse Kriegsmarine uitvoerden. Gusto nam al op 23 mei 1940 de opdracht aan voor levering van tien motortorpedoboten. Daarvan werden er maar twee afgeleverd, die ook nog ondeugdelijk bleken, het gevolg van sabotage door werkmeester en oud-oppervliegtuig- maker bij de Marineluchtvaartdienst Jacob Beunder, die daarvoor werd ontslagen. Ook daarna voerde de werf nog vele opdrachten voor de vijand uit, in de jaren 1941 tot 1944 gemiddeld 85% van de totale omzet. Voor Wilton-Fijenoord gold hetzelfde. Hier was vanaf 1929 C.H. Teschmacher directeur. Die probeerde al vóór de capitulatie van 14 mei 1940 om Duitse orders te krijgen. Een gevolg was dat de Duitsers, mede daardoor, de belloze lanceerbuizen kregen. Deze buizen, tot dan onbekend bij de bezetter, produceerden bij de lancering van een torpedo vanuit een onderzeeboot geen verraderlijke luchtbel. Het was de regering in Engeland ook een doorn in het oog dat werd verder gewerkt aan de kruiser 'De Ruyter' die voor de Nederlandse Marine in aanbouw was. Ook het feit dat in 1941 arbeiders van Wilton op een werf in Oostenrijk in een zo hoog tempo aan riviertankers De werf Gusto had een veelzijdig productie programma. Ingewikkelde en sterke constructies op vaartuigen voor het graven in harde grond en steenachtige bodems konden overal in de wereld ingezet worden en daar was men duidelijk trots op. Dat laatste gold ook voor de bagger molens die hun karakteristieke geluid van grote stalen bakken, lopend over stalen geleidingen, soms wekenlang over het omliggende land uitstrooiden en havens dieper maakten voor steeds grotere schepen. Door de wereldwijde faam die het bedrijf met vooral speciale vaartuigen had opgebouwd, was het in Schiedam een komen en gaan van vertegenwoordigers van heinde en verre. Zelfs uit Arabische landen kwamen ze, gekleed in bournous of djellaba en op hun hoofd een k'fia waar mee ze destijds veel bekijks trokken, al hadden sommigen vanwege het in Nederland altijd wat 'schrale' weer, een westerse overjas aangetrokken over die voor Hollanders toen nog vrij onbekende kleding. (GA Schiedam) 75

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 21