De heilige salaria Zoals toentertijd gebruikelijk, waren bij Wilton-Fijenoord de lonen per uur vastgesteld; alleen leidinggevenden en kantoorpersoneel kregen salaris. Aan het einde van de werkweek, eerst op zaterdag en later op vrijdagmiddag, werden die lonen uitbetaald. Dat ging lang tegen inlevering van het loonzakje van de vorige week. Dat moest men dus steeds goed bewaren. Sabotage Elke week reden twee medewerkers van het bedrijf naar een bank aan de Blaak in Rotterdam om het loongeld te halen, op een afstandje nauwlettend in de gaten gehouden door twee man van de afdeling Beveiliging van Wilton-Fijenoord. Op de werf in Schiedam werden de op naam gestelde loonzakjes gevuld aan de hand van lijsten waarop per werknemer was aangegeven hoeveel loon en tarieftoeslag in de voorgaande week was verdiend. Als dat gebeurd was, gingen de zakjes, op naam en per afdeling gesorteerd, in een stalen kistje dat leidinggevenden op de betaaldag afhaalden. Wanneer de bedrijf'sfluit 'einde werktijd' had geblazen, gaven de baas of een voorman de zakjes aan de mensen uit, onder gelijktijdige inlevering van het loonzakje van de vorige week. De loonzakjes die overbleven, werden thuisbezorgd of door huisgenoten van betrokkene afgehaald, eveneens tegen inlevering van het zakje van de vorige week. In 1968 is dit systeem van wekelijkse betaling via een loonzakje vervangen door een maandelijkse betaling via de giro of een bank. Alle Wilton'ers moesten toen opgeven via welke bank men zijn of haar loon wilde ontvangen. Dat gaf bij sommige mannen hier en daar nog wat problemen, omdat de vrouw thuis nu aan het bank afschrift kon zien wat haar man eigenlijk verdiende. werkten dat hun Duitse collega's daarover klaagden, maakte bombardementen noodzakelijk. De schade was echter nooit zo dat de werven gesloten moesten worden. Erger was dat de arbeiders op de werven en de bevolking in het gebied langs de Nieuwe Maas het moesten ontgelden. Meer dan honderd twintig Schiedammers verloren het leven bij de bombardementen op de industrie gebieden langs de rivier. Door de opdrachten van de Duitsers groeide het aantal werknemers bij Wilton-Fijenoord tijdens de oorlogs jaren van ongeveer vierduizend naar bijna zesduizend. Zij verzetten zich wel tegen het werk voor de vijand, maar dat was in de eerste oorlogsjaren niet veel meer dan het zoek maken van materiaal en gereedschap of het in de Wiltonhaven laten vallen van montage onderdelen. Opdrachten werden daardoor hoogstens vertraagd. Een aantal arbeiders gaf met die sabotage gehoor aan de oproep van de veelzijdige oud-onderwijzer, kunstwever en anti-nazi Bernard Omstreeks de jaren dertig van de 20ste eeuw zag het westen van Schiedam er nog zo uit. Links de Nieuwe Maas met middenonder de ingang naar de Wilhelminahaven, aanvankelijk eindigend tegen de Havendijk, maar hier al naar links verlengd. Het Volkspark is duidelijk te onderscheiden, even als het terrein van scheepswerf 'Nieuwe Waterweg' met daarboven het nog summier bebouwde terrein van Wilton-Fijenoord. Het westen van Schiedam was nog voor een groot deel groen en de jeugd kon de energie nog kwijt op de Zandvlakte. De Burgemeester Knappert- laan was amper bebouwd, evenals de Julianalaan en aanliggende straten. (KLM Aerocarto/GA Schiedam) 76

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 22