b l I Tjemtjem Kerstgroet van een tevreden klant voor reparatiewerf Wilton-Fijenoord IJzerdraat. Hij woonde sinds kort in Schiedam. Eerst enkele en later tientallen mannen hebben aan zijn Geuzenbericht gehoor gegeven en zich aangesloten bij de eerste verzetsgroep van Nederland, de Geuzen, waarvan leden van wandelclub Flardinga in Vlaardingen de kern vormden. Zich niet van de risico's bewust, liep het echter al snel fout. Tientallen Geuzen kwamen voor het Duitse Feldgericht. Zeven van hen, arbeiders van Wilton- Fijenoord, behoorden tot de achttien die in 1941 op de Waalsdorpervlakte werden gefusilleerd: de 47-jarige slijper Jan Wernard van den Bergh, de 36- jarige vertegenwoordiger Nicolaas Arie van den Burg, de 37-jarige metaalgieter Albertus Johannes de Haas, de 19-jarige kantoorbediende Willem Keesmaat, de 31-jarige machine bankwerker Leendert Langstraat, de 36-jarige slijper Frans Rietveld en de 30-jarige monteur Johannes Smit. Direct na de oorlog begon de wederopbouw. De scheepswerven in het Nieuwe Waterweggebied waren leeggeplunderd en bovendien waren grote installaties als dokken, kranen en kademuren vernield. Men werkte met man en macht om alles te herstellen en dat lukte heel snel. De reparatie- en nieuwbouwopdrachten stroomden binnen, want veel schepen waren zwaar beschadigd of getorpedeerd en gezonken. Wilton leverde in 1947 het eerste grote vrachtschip af, de Annenkerk voor de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij. Meer schepen volgden. In 1953 was ook de nieuwe kruiser De Ruyter klaar en later volgden bekende passagiersschepen als de Westerdam, Rijndam, Maasdam en Statendam voor de Holland Amerika Lijn. Een grote opdracht was in 1955 de walvisvaarder Willem Barendsz. voor de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart. De traditie van voor de Tweede Wereldoorlog werd voortgezet en Wilton boekte orders van de Koninklijke Marine voor de bouw en levering van tientallen mijnenvegers, onderzeebootjagers, en onderzeeboten als de Potvis en de Tonijn. Tussen 1947 en 1988 bouwde Wilton ruim honderd veertig nieuwe schepen, zowel voor de Marine als voor de handelsvaart. Daarnaast heeft de werf honderden Ontelbare Schiedammers hebben tewaterlatingen van schepen gezien, het aanvankelijk langzaam en dan steeds sneller over het vet glijdende gevaarte dat tenslotte het water van de Nieuwe Maas in dook. Elke keer weer een fascinerend gezicht. Maar er werden niet alleen nieuwe schepen gebouwd, duizenden werden er ook gerepa reerd. De tevredenheid daarover werd in 1952 gedemonstreerd door een reder die dat op een nieuwjaarskaart tekende. Het was in feite een beloning vooralle mannen die, opgeleid tot ijzerwerker, hakker, brander, bankwerker, draaier, frezer, schaver, boorderen electrisch lasser gezamenlijk het eindresultaat van scheepsreparatie en - nieuwbouw bepaalden. Zij zorgden ervoor dat eens passagiersschepen als de Statendam, Westerdam, Zuiderdam, Diemerdijk, Rijndam, Maasdam, tankers als de Bussum, de Oldekerk, de Caltex Rotterdam, de Sologne, de Evi Livanosen nog veel meer, de walvis vaarder Willem Barendsz, en de onderzeeboten 0 19,0 20 en 0 25, de Potvis en Tonijn, de Sea Dragon en de Sea Tiger in Schiedam van de helling gleden. (GA Schiedam) IIV Kerstgroet 1952 van een tevreden klant

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23