IK HERINNER MIJ NOG... Gerrit Fukkink Net van de Ambachtsschool waar ik het timmervak leerde, begon ik bij aannemer Van der Most op de Broersvest. Wegens 'slapte in het voorhanden werk' moest ik daar weg. Gelukkig kon ik in 1952, als 16-jarige, bij Wilton-Fijenoord op de Bedrijfsschool komen in de opleiding voor plaatwerker. In 1954 haalde ik mijn diploma. Daarna in militaire dienst, maar Wilton garandeerde dat ik terug kon komen en dat gebeurde. Ik werkte in de Plaatwerkerij tot midden 1971, toen werd ik uitgeleend aan een Rotterdamse firma. Intussen kwam ik regelmatig bij Wilton verslag uitbrengen maar daar kreeg ik een keer ruzie met een afdelingsbaas. Ik had er gelijk genoeg van en nam ontslag bij Wilton. In 1973 kon ik, dankzij een mij goedgezinde baas, opnieuw bij Wilton beginnen en daar ben ik niet meer weggegaan. In 1989 was ook ik aan de beurt in de golf van ontslagen als gevolg van de RSV-affaire. Aan de ruim dertig jaar bij Wilton heb ik goede herinneringen, veel gelachen en streken uitgehaald. Ook moeilijke perioden, zoals bij stakingen. Die hadden soms een grimmige sfeer. Ik ontdekte ook dat nogal wat WF'ers te makkelijk met de meute meeliepen. Vaak wisten ze niet eens waar het om begonnen was. Dat is me wel eens tegengevallen. In de jaren vijftig en zestig was ik al een fervent voetballer en supporter van voetbalvereniging HBSS, dat ben ik trouwens nog. Naast die ontspanning ging ik ook naar de toneel- en filmavonden van Wilton. Dat waren onvergetelijke avonden met mannen als Frans Vrolijk, Willy Alberti, Toby Rixs en nog veel meer. Ook het 100-jarig bestaan van Wilton in 1953 was een belevenis. Heel het bedrijf was in feeststemming. Overal luidsprekers, zodat we de toespraken van de hoge heren konden horen, maar ik geloof niet dat we geluisterd hebben. Voor de festiviteiten waren de Ahoy'- hallen afgehuurd en daar speelden The Dutch Swing College Band en de Ramblers. De mannen kregen op de feestavond tien sigaretten of enkele sigaren en de dames een doosje bonbons. We kregen ook een tientje voor elk jaar dat je bij Wilton werkte en sommigen gingen met vierhonderd gulden of meer naar huis. Ik kreeg twintig gulden en dat vond ik al heel wat! Wat ik van WF waardeerde was dat je met problemen bij de afdelingsbaas of de afdeling Sociale Zaken terecht kon. Zo kreeg ik via hen een woning in een tijd dat de woningnood hoog was, mocht ik een aantal dagen vrij toen mijn vader overleed en kon ik een tijdje 's morgens later komen werken om de kinderen naar school te brengen toen mijn vrouw ziek was. Ook de vakanties in Heidebad in Epe waren mooi. Het was altijd spannend of je van Wilton een huisje kreeg maar als dat gebeurde, had je een goede en goedkope vakantie. Een vrachtauto van het bedrijf haalde de bagage op en de luxe bus stond klaar om de hele bubs naar Epe te brengen. Een voor die tijd ongekende luxe! Maar ook Sinterklaasspeelgoed maken zal ik niet vergeten. Jarenlang heb ik daar met plezier na vijf uur aan gewerkt. Wilton leverde het materiaal en wij maakten de cadeautjes. Het gaf voldoening om kinderen met dat speelgoed te zien spelen. Het was natuurlijk niet altijd even fijn bij Wilton. Soms had ik rot werk, maar vervelende dingen vergeet je weer snel. Inmiddels ben ik al heel wat jaren thuis maar mijn Wiltontijd komt steeds in mijn herinnering terug. Linksboven: Gerrit Fukkink geeft instructie aan zijn collega Martin Witter, omstreeks 1985. (Collectie G. Fukkink) Onder: Bij feesten, tewaterlatingen of proefvaarten, de WF- Harmonie was van de partij. In 1956 won zij de hoogste prijs op het muziekconcours in Gendt bij Arnhem. Met drie volle bussen WF'ers en hun vrouwen, vierden zij hun overwinning in de Efteling, waar Bart Wilton kleurenfoto's maakte. In hetzelfde jaar bestond de personeelsvereniging tien jaar. Er waren toen 17 afdelingen met 3.000 leden. (Foto Wilton- Fijenoord/GA Schiedam) 78

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24