Redactie: Jef Jansen, Siebrand Krul, Harriet Kruse, Ser Louis, Laurens Priester, Henk Slechte en Frederieke Verheijen. Tekst: Ser Louis. Oudere Schiedammers kunnen zich nog wel het door dringende, stampende geluid herinneren dat in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw, vaak het hele etmaal, monotoon over de stad drensde. Ze wisten dan dat bij Wilton-Fijenoord een scheepsmotor proefdraaide. Het is wel gebeurd dat het ziekenhuis aan de Nassaulaan naar de werf belde met de vraag wanneer men weer van plan was een motor te testen, omdat het zware, doffe gedreun tot in de operatiekamer doordrong en storend was voor patiënt en chirurg. Als het even kon werkte het bedrijf mee om het operatieteam rustig te kunnen laten werken, zeker als directeur ir. Bartel Wilton jr. van het verzoek wist. Als sociaal voelend man met een uitstekende naam bij werfpersoneel én stadsbestuur, begreep hij dat medewerking nodig was. De 'jonge Bart' was als kersvers Delfts ingenieur begonnen als bedrijfsleider van de machinefabriek die hij daarna nog vrijwel dagelijks bezocht, zichtbaar genietend van de bedrijvigheid in 'de zaak'. Vooral wanneer een nieuwe, huizenhoge Wilton-Fijenoord-Doxford of MAN scheepsmotor op vol vermogen moest werken, zodat de bedrijfsleiding zeker wist dat 'de kar goed draaide', kwam hij graag kijken. Donderbussen Omstreeks 1960 waren vooral het westen van Schiedam en de Gorzen nog bijna lijfelijk betrokken bij het wel en wee van de scheepsbouw. Niet Schepen Op de omslag: Gezicht op de werf'De Nijverheid' metsleephellingen kiel- haven, volgens een aquarel van J.H. van Balen naarC. Harden- berg. Het vuur diende om de houten spanten te buigen. Het laatste - houten- schip, de 'Bima', werd in 1875 verkocht. (GA Schiedam) Links: Het is belangrijk dat een zeeschip zo snel mogelijk kan varen, uiteraard afhankelijk van het weer op zee. Daarvoor is het onder meer nood zakelijk dat de scheeps huid onder water zo glad mogelijk is. Dat is de reden om een schip te 'knippen en scheren', dat wil zeggen de onder waterhuid van allerlei aangroeisels als zee pokken en zeewier ontdoen en daarna opnieuw verven. Dat laatste wordt vooral gedaan om de stalen scheepshuid tegen roesten te beschermen. (Foto M. Kooy/GA Schiedam) Rechts: Het terrein van scheepswerf Wilton- Fijenoordwas zo uitge strekt dat voor het personeel 'opstapwagens' rondreden. Die vervoerden de mannen en hun gereedschap over het bedrijfsterrein. (Foto Wilton-Fijenoord/GA Schiedam) 57

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3