f f Ï&L v Naar het werk g v#- - Eeuwenlang wisten de stadsbewoners hoe laat het was, als de klokken van de Grote Kerk de uren sloegen. Daar kwamen aan het begin van de 20ste eeuw de fabrieksfluiten bij. Zo wist iedere Schiedammer wanneer de arbeiders van Gusto, Wilton en al die andere bedrijven de werkdag begonnen, wanneer ze schafttijd hadden, en vooral wanneer ze naar huis kwamen. L "WW t De fluiten die 'einde werktijd' bliezen, kondigden dan voor heel de stad de grote uittocht aan. Die begon op vele plekken: vanaf Gusto op de Maasdijk in de Gorzen, de Vereenigde Glasfabrieken op de Buitenhavenweg, Hoek's Machinefabriek in de Havenstraat, de Nieuwe Waterweg in de Admiraal de Ruylerslraat, de Cartonnage- fabriek in de Oranjestraat, vanaf het Hoofd als de boot van de RDM daar aanlegde en niet het minst vanaf Wilton-Fijenoord aan de Vlaardingerdijk. Een stoet van duizenden lopende en fietsende mensen, meest mannen, die meestal gehaast, naar huis of bus- of tramhalte liep. 's Avonds was het een heel ander gezicht dan 's morgens want dan kwam het arbeiderslegioen verspreid over een langere tijd naar het werk. Vooral 's middags om ongeveer vijf uur was het druk. Op nogal wat foto's en films over Schiedam zag het vooral op de Vlaardingerdijk naar Vlaardingen, de Burgemeester Knappertlaan en op de Koemarkt zwart van de Schiedammers die naar huis fietsten en Rotterdammers die met bus of tram naar huis moesten. De mannen die met bus of tram moesten kuierden niet, integendeel, ze liepen zo snel mogelijk om maar als eersten bij de halte te staan als de bus of tram kwam zodat ze misschien een (houten) zitplaats konden veroveren. Die drukte, elke dag weer, verdween naar mate de welvaart toenam en men steeds meer met de auto van en naar het werk ging. alleen het geluid van een scheepsmotor maakte duidelijk dat er gewerkt werd. Menigeen herinnert zich nog het felle ratelen van de klinkhamers op de stalen scheepshuiden en het gebonk van ankerlieren als de scheepskettingen op pontons werden geladen om ze bij de Anker- en Kettingfabriek aan de Buiten haven te laten controleren. Karakteris tiek waren de zware bassen van de zeeschepen en de keffende scheeps toeters van de sleepboten, als deze elkaar vertelden hoe ze manoeuvreerden om een dok of haven in of uit te komen. Het typerendste geluid hoorden de Schiedammers echter eenmaal per jaar, bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar. Tientallen schepen bij Gusto, Wilton-Fijenoord, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de overkant van de Nieuwe Maas, in Vlaardingen bij het Havenbedrijf Vlaardingen Oost en op de Nieuwe Waterweg bliezen dan om het hardst de boze geesten ver weg. Dat geluid, gemengd met dat van de rotjes, zeven klappers, donderbussen en sissende lichtkogels, het ooooh en aaaah van de luisteraars en toeschouwers, was jaren lang in Schiedam echt het begin van een nieuw jaar. Boven: Het was lange jaren van maandag tot en met zaterdag een drukte van belang in de stad als de werktijd in de bedrijven aanving of eindigde. Honderden mensen, meest mannen, liepen dan van hun huis direct naar het werk of- als ze van buiten de stad moesten komen - naar bus-of tramhalte. Ook gingen vele honderden op hun 'stalen ros'. De fietsenstalling van Wilton-Fijenoord kon dan ook vele fietsen herbergen zoals aan de overkapping, rechts van de volkstuintjes aan de Vlaardingerdijk, te zien is. (FotoC.M. Tholens/GA Schiedam) 58

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 4