KRAAN SCHIEDAM. ORDONNANTIE BOODSLIEDEN, WYNWERKERS, Gedrukt by ABRAHAM BAKKER, Ordinaris Stads- cn KIcyn Zeegcl-Drukker, enBoek- verkooper 1769, het Galgoord aan de oostkant van de Voorhaven, ruimte beschikbaar was. In 1683 heeft Alewyn Koningh twee walvisvaarders uitgereed, de 'Margaretha' en de 'Suzanna', respectievelijk onder de gezagvoerders Cornelis Hartigh en Pieter Kalkman. Van de Schiedammers die in de 18de eeuw, tussen de handelsoorlogen met de Engelsen bij de walvisvangst betrokken waren, zoals Jacob Alewyn Gysen, Coenraad Blik, Thomas Pigeaud, Eduard van der Gon, Cornelis Amoureus, Leendert Witte, Jacob Verschrik en Jan Anthony Feteris is bekend dat ze redelijke vangsten boekten. Ook de Schiedamse koopman, stadssecretaris, directeur van de 'Spin- en Naaij School' en majoor van het 'vrijkorps' van de Patriotten Bernard Johan Pielat van Bulderen zag brood in de walvisvaart. Hij beproefde tussen 1787 en 1791 zijn geluk met de walvis vaarder 'De Patriot', later herdoopt in 'De Hoop'. Tijdens de Franse overheersing, van 1795 tot 1813, zakte de walvisvaart geheel in. Bovendien veroorzaakten de handelsbelemmeringen van Napoleon veel werkloosheid en armoede. Na het vertrek van de Fransen bleef dat nog jaren zo. De Schiedamse branderijen verkeerden toen in een crisis als gevolg van een regeringsmaatregel uit 1825, die de invoerrechten op de grondstoffen voor jenever verdrievoudigde. Dat had nog grotere werkloosheid en verpaupering tot gevolg. Schiedamse Scheepsreederij Om de sociale ellende het hoofd te bieden, besloten in 1835 vooraan staande Schiedammers een rederij voor de vaart op Oost-Indië en een scheepswerf te stichten. Onder hen waren burgemeester Jan Loopuyt, Hendrik Willem Roelants, firmant van kargadoors- en houthandel De Groot Roelants Co, Johan Schweiker en Ary Prins, firmanten van kargadoors- en houthandelaarsfirma A. Prins Co, Adrianus Knappert, brander en medefirmant van De Groot Roelants O P D E EN DERZELVER ALS MEDE DE Binnen de STAD Co., en brander en koopman J.A.J. Nolet. Zij geloofden dat de combinatie van een rederij en een werf de verbetering van werkgelegenheid zou opleveren, die de armoede in de stad kon beteugelen. Armenzorg en economie gingen zo hand in hand, niet ongewoon in die tijd. Zij stelden een circulaire op en vroegen rijke stadgenoten om kapitaal in de nieuwe onderneming te steken. Met dit 'Plan tot het oprigten eener Reederij', waarvan het bouwen van een schip Om schepen te laden en te lossen maakte men gebruik van de kraan, een hijswerktuig voor zware lasten. Oorspronkelijk stond deze in de bocht van de Korte en de Lange Haven, waar in 1779 de Nieuwe Sluis is aangelegd. Daarna verhuisde de kraan naar de huidige Vismarkt. Over de goederen, zoals 'gebrande wijnen, gedistilleerde wateren, cider' werd een belasting geheven, het kraangeld. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 8