lU-ILJi UJLJIIJLJL ILJUULUJlJUÜLi 63 Rechts: Ook bij het kruit huis van de Staten van Holland, gelegen tussen de Lange Nieuwstraat en de Nieuwe Haven, maakte men gebruik van een kraan. Het kruithuis was gebouwd in 1658 en lag toen ver buiten de toen malige binnenstad. Ter voorkoming van het overslaan van brand bij explosies, was het boven dien nog omgeven door een gracht. Het bleef in functie tot 1716. (GA Schiedam) Onder: Niet alleen zee schepen maar ook beurt schippers voeren op Schiedam. De lading werd voornamelijk met man kracht van en aan boord gesjouwd. In Schiedam gebeurde dat door de zakkendragers van het Zakkendragersgilde. Zij hadden eeuwenlang het alleenrecht van laden en lossen in Schiedam. (GA Schiedam) ••V- -V t. voor de vaart op Oost-Indië een onderdeel was, kwam het benodigde geld vlot beschikbaar. Er waren wel bedenkingen tegen het feit dat er maar één katholiek bij betrokken was en daarom kreeg ook C.J. Nolet het verzoek mee te doen. Burgemeester Loopuyt werd president van de nieuwe 'Schiedamsche Scheepsreederij' en van de scheepswerf 'De Nijverheid'. De leiding daarover kreeg de scheepsbouwmeester Cornelis Gips uit Dordrecht, die later werd opgevolgd door zijn zoon Dingeman. Men pachtte voor vijftig gulden per jaar van de stad het Galgoord, de plek langs de Maas ten oosten van de Voorhaven, waar vroeger de terechtgestelden te kijk hingen. De oprichters vonden dat kennelijk geen bezwaar. Het eerste schip heette 'De Stad Schiedam' en was het symbool van 'de algemeene welvaart en nijverheid' die Schiedam ten deel zou vallen. De kiellegging was

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9