Rechts: Eind augustus 1913 vierde men in Schiedam honderd jaar Nederlandse onafhanke lijkheid onder meer met zwemwedstrijden in de Nieuwe Haven. De slot wedstrijd van drie kilo meter ging van Nieuwe Haven, Buitenhaven, Lange Haven, Korte Haven en door de duiker weer de Nieuwe Haven in (GA Schiedam) Hieronder: In de Spuihaven lag omstreeks 1900 dit zwembad, afgeschermd met riet matten. De toegangsprijs van dertig cent was voor de meeste Schiedammers veel te hoog. (Foto J. van Diggelen/GA Schiedam) Rechtsmidden: Het Openbad aan de West- frankelandsedijk tijdens de opening in 1911. De notabelen wachten op de eerste duik. (GA Schiedam) Rechtsonder: Het Openbad dat tot eind jaren 1950 bestond, was verdeeld in een meisjes- en vrouwenafdelingen een jongens-en heren afdeling, streng gescheiden dooreen hoge houten schutting. (Foto KLM Aerocarto/ GA Schiedam) gereed in de Nieuwe Maas aan de Frankelandsedijk met een bassin van 3.000 vierkante meter. Schuttingen verdeelden het in een dames- en heren- bad. Voor leden van de SZC was de toegang gratis, niet-leden betaalden vijftien cent. In 1916 benoemde de Dames Commissie voor de Belangen van de Zwemplaats voor Vrouwen de 28-jarige Apolonia van der Gaag-Berkel tot de eerste badmeesteres van Schiedam. 'In mijn tijd - zo blikte zij 52 jaar later terug met Trix Verhulst in de Schiedamse Gemeenschap - durfden de vrouwen zich net in badpak in het zwembad te vertonen. In pakken met mouwen en pijpen tot op de kuiten, waarin je loodzwaar van het water werd. Vlaggetjes gaven aan wanneer mannen of vrouwen konden zwemmen.' Ze maakte zelfs een heus 'zedenschandaal' mee. 'In het herenbad was net als bij de dames een drie meter

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 13