-'i 5 Charmante bakvis Cockie 11} JL Op 3 maart 1956 verbeterde de net achttien jaar geworden Cockie Gastelaars in het Sportfondsenbad van Amsterdam op de 100 meter vrije slag het wereld record dat Willie den Ouden twintig jaar geleden in hetzelfde bad zwom. Cockie zwom een tijd van 1 minuut en vier tweetiende seconden, een verbetering van het oude record met viertiende van een seconde. 93 Boven: Cockie Gastelaars, de wereldkampioene op de 100 meter vrije slag in 1956, brengt in 1958 een groep kinderen in het Sportfondsenbad de eerste beginselen van het zwemmen bij. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Rechts: Ondanks dat reeds door de Duitse bezetter het verbod op gemengd zwemmen was opgeheven, handhaafde het Openbadin de Maas tot aan de sluiting van het bad eindjaren 1950 de aparte bassins voor mannen en vrouwen. (GA Schiedam) m Rechts: Zwembad Groenoord lag bij de opening in 1957 in een landelijke omgeving. Op de achtergrond is de toen malige Laan van Bol'es (nu Sweelincksingel) te zien. (Foto Schipperus/ GA Schiedam) In de Schiedamse Gemeenschap van maart 1956 schreef Willem Duys, toen verslaggever bij de Schiedamse editie van Het Vrije Volk, over 'deze wilskrachtige sportvrouw', 'deze charmante bakvis met haar olijke lach en haar wapperende haarlok over het hoge voorhoofd', dit 'meisje uit Schiedamdat een prestatie had geleverd die sportkenners voor 'schier onmogelijk'hadden gehouden. Volgens Duys was Cockie, lid van de Schiedamse Zwem Club, op slag wereldberoemd geworden, maar gelukkig was ze er bescheiden bij gebleven, 'zoals alle bewoners van de Julianalaan kunnen bevestigen'. Door de Nederlandse boycot van de Olympische Spelen van Melbourne vanwege de Russische inval in Hongarije, kon Gastelaars pas vier jaar later deelnemen aan de Olympische Spelen. In Rome behaalde ze de zevende plaats op de 100 meter vrije slag. Hierboven: Tot ver na haar pensioen in 1953 was oud-badmeesteres Apolonia van der Gaag vrijwel dagelijks in het zwembad te vinden. Hier belandt de dan 80-jarige met een fraaie zweefduik in het diepe bad van Zwembad Groenoord. (Foto T. den Haan/GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 15