Rechts: In de 19de eeuw groeide overal het besef dat lichaamsbeweging bevorderlijk is voorde gezondheid. Hier is een Schiedamse damesgroep van de NASBindejaren 1930 aan het oefenen. (GA Schiedam) Onder: Bij het 15-jarig bestaan in februari 1884 ontving de Schiedamse Gymnastiek- en Scherm- vereniging Olympia dit vaandel'omdatzijde eenige was die dit nog ontbeerde'. (Foto J. van der Ploeg/SMS) Rechtsonder: In 1934 poseerden Rinus Boomsluiter en zijn vrouw Grietje voor de vlag van de NASB. (GA Schiedam) Onder geroep van: "umpire, how is that"? floot de umpire van Rapiditas, als teeken, dat het off-side was. De keeper, umpire's fluitje hoorende, staakte het spel en liet de bal kalm doorgaan. De Schiedammers, die er niet mede overeenstemden, verklaarden: dat de backs dan wel altijd konden oplopen en men zodoende nooit een goal zou kunnen maken. Met géén woorden kwam Rapiditas hier tegenop, maar zij lieten een spottenden glimlach over hun gelaat gaan'. Hermes hield ermee op, waarna de scheidsrechter de wedstrijd staakte. De verslaggever sprak de wens uit dat Hermes in het vervolg 'minder met de handen en meer met de voeten werkte. Evenmin schenen de spelers iets van de regels van het voetbalspel af te weten. Dit bleek uit al hunne handelingen met outgooien, cornerkicken enz.' Pas na de fusie met het Rotterdamse DVS op 6 augustus 1919 ging het bergopwaarts met het voetbal aan de Damlaan, met als hoogtepunt het kampioenschap in de eerste klas op 11 mei 1952 na een beslissingswedstrijd tegen Sparta. In de 20ste eeuw groeide de elitesport voetbal uit tot de belangrijkste volks sport. Door de invoering van de leer plicht in 1900 kwam er ruimte voor een bezigheid buiten de schooluren. Voetbal kon overal gespeeld worden, met iets dat op een bal leek. De langzaam stijgende welvaart, de invoering van de achturige werkdag voor de meeste arbeiders in 1919 en de introductie van de vrije zaterdag in de meeste steden leidden tot een explosieve groei van de voetbalsport in Nederland. Bovendien wilden katholieken en protestanten hun eigen verenigingen. Telde Schiedam omstreeks 1910 vijf voetbalverenigingen, in 1920 was dit aantal gestegen tot vijftien en in 1940 tot ongeveer 75. Het 'modespel' was een onderdeel van het dagelijkse bestaan geworden. 95

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 17