Gorzen kampioen Rechts: 'De wedstrijd D.H.C.-H.D.V.S. (Hermes DVS), welke op zondag 18 september 1932 te Delft gespeeld werd, was de eerste wedstrijd die D.H.C. in de Eerste Klasse speelde, en werd door haar met 2-1 gewonnen. Vooral de D.H.C. voor hoede demonstreerde een fraai combinatiespel In dezen wedstrijd', zo luidde het onderschrift van Polygoon bij deze foto. De Schiedamse Courant schreef over hetzelfde duel: 'Overtuigend was deze overwinning geenszins en vriend en vijand zal het er over eens zijn dat de gelukkigste aan het langste eind heeft getrokken'. (Foto Polygoon/archief Hermes- DVS Rechtsmidden: Vijfenzeventig jaar lang speelde Hermes-DVS zijn thuiswedstrijden op het terrein aan de Damlaan. De club had in de beginjaren geen eigen gebouw, maar de familie Den Baars die aan de overzijde woonde, stelde de gang van het woon huis voor de spelers open. Het eerste eigen clubgebouw op het Hermesterrein was een grote kist waarachter de spelers zich konden omkleden. (GA Schiedam) Rechstonder: Op de zand vlakte bij de Admiraal de Ruyterstraat, met jassen als doelpalen, speelden, met een opgelapte leren bal, de oprichters van voetbalvereniging Houdt Braaf Stand, later met de toevoeging Schiedam, in 1926 hun eerste partijtjes. Het nabijgelegen bos wachtershuis gebruikten zij als kleedlokaal. (GA Schiedam) De op 8 mei 1904 door 'jongens uit de Gorzen' als Jan Post, Toon en Adriaan Hoorman, Nico in 't Hol en Jan Vlug opgerichte voetbalclub 'Excelsior' kan als geen ander model staan voor de groei van het volksvoetbal in Schiedam. Excelsior werd in 1906 'Voorwaarts' toen men officieel in clubverband ging spelen, en in 1909 werd het na promotie naar de Nederlandse Voetbalbond de 'Schiedamse Voetbal- en Atlhetiek- vereniging' S.V.V. Dit was de voetbal club voor arbeiders, in tegenstelling tot het 'liberale en elitaire' Hermes. Wie in de Gorzen woonde en toch bij Hermes- DVS voetbalde, kreeg een heleboel scheve ogen op zich gericht. Iets soortgelijks speelde bij hockey, tussen de clubs ASVION (Ambtenaren Sport Vereniging Is Onze Naam) en Spirit. Beide stammen uit 1936. De leden van Spirit waren vooral rooms- katholiek en afkomstig uit een 'wat breder' milieu. Zij kwamen van het Liduïnalyceum in Spieringshoek, en bleven meestal maar één generatie lid. Die van ASVION waren en zijn dikwijls van generatie op generatie lid en afkomstig uit de middenstand en de beter gesitueerde, aloude Schiedamse families. De Gorzenclub SVV groeide uit tot een stabiele tweedeklasser. Onder het DAMLTrAM, SCHIEDAM 97

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19