Betaald voetbal Rechtsboven: Hetjeugd- cricketelftal van Excelsior '20 op het veld in het Volkspark omstreeks 1946.Van links naar rechts: de twee batsmen Henk Kornet en Leo Janse, verder Bob de Wolf, Piet Borsboom, Ben Rijkuiter, wicketkeeper T. ter Braak, Aad van Lingen, Tinus Osterholt, Frans van Rijsbergen en Nico Huet. (GA Schiedam) Rechtsmidden: Bas Kornet als batsman. Hij speelde aanvankelijk bij Excelsior'20 en later bij Hermes-DVS, de twee Schiedamse cricketclubs die tot de beste van Nederland behoren. (Foto Int. Photopress Office/GA Schiedam) Onder: Een zonnige zondag in de zomer van 1957 op het cricketveld van Hermes-DVS aan de Damlaan tijdens één van de laatste wedstrijden die Hermes daar speelde. In de jaren 1960 werden op het veld woningen gebouwd en kreeg het complex de naam Schuttersveld. (Foto Breur/GA Schiedam) Hermes-DVS en SVV maakten in 1954 de overstap naar het betaalde voetbal. Zo ontving SVV'er Flip van Kan met ingang van 21 oktober 1954 een premie van twintig gulden per gespeelde wedstrijd en van tien gulden per natuurlijk nog geen terreinknecht. Water was er evenmin, maar in uiterste nood was de fam. Offerman dan wel bereid bij te springen. De Zaterdag was voor ons een zware dag, want dan moest door gebruik van een zeis en van een tuin-grasmaai-machientje aan het terrein nog een behoorlijk aanzien worden gegeven.' Hermes-DVS groeide uit tot een vooraanstaande cricketclub in Nederland, en behaalde in 1938 en 1946 het landskampioenschap. Op 9 juni 1935 speelde de club een beroemd geworden thuiswedstrijd tegen het Haarlemse Rood en Wit. Jan Offerman scoorde 240 runs not out in 3,5 uur, een Nederlands record dat zeer lang stand hield. Toch verloor Hermes-DVS de match, met vier runs. De uit 1920 stammende Rooms Katholieke Sportvereniging Excelsior '20 streefde in de jaren 1980 qua prestaties 'eliteclub' Hermes voorbij als belangrijkste cricketclub in Schiedam. De 'volksclub' werd maar liefst zes keer kampioen van Nederland, het meest recent in 2000. Schiedam is nog steeds cricketstad van Nederland met zijn twee populaire hoofdklassers.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23