Maatschappelijke waardering bezochte training. Hermes speelde tot en met het seizoen 1970/71 een bescheiden rol in de tweede divisie. Toen volgde een door de KNVB opgelegde terugkeer naar het amateur voetbal. SVV verging het beter. Op 19 mei 1966 promoveerde de club dankzij drie doelpunten van Dick van Dijk tegen NOAD naar de eerste divisie. De latere spits van Ajax speelde eens twintig minuten met honderd gulden in zijn hand, nadat Van Dijk deze van de fanatieke SVV-supporter Willem Heinsbroek had toegestopt gekregen vanwege een doelpunt tegen Excelsior. In het seizoen 1968/69 volgde promotie naar de eredivisie. Aad Koudijzer had met 32 doelpunten een belangrijk aandeel hierin. Al na één seizoen volgde degradatie. Na weinig opvallende jaren leek SVV in 1988 gedoemd aan haar schulden ten onder te gaan. De Rotterdamse autohandelaar John van Dijk redde de club door drie jaar lang financiële steun toe te zeggen. Wim Jansen ging als technisch directeur bouwen aan een 'eredivisie-elftal' en trok als trainer Dick Advocaat aan. De 'kleine generaal' leidde SVV naar het kampioenschap van de eerste divisie, op zondag 8 april 1990 tegen Excelsior op Woudestein. Carlo 1' Ami, Errol Refos, Ton Rietbroek, Ed Ridderhof, Ab Plugboer, Frank Roosa, Marcel van der Net, Jerry Cooke, Virgil Breetveld, Jos Luhukay en Jimmy Simons vormden die dag het elftal. Een boottocht voerde de kampioen naar het Hoofd, waarna een huldiging volgde op de trappen van het Stadhuis aan de Markt. Het stadion van SVV op Sportpark Harga was ongeschikt voor het spelen van 'risicowedstrijden'. De club week voor zijn thuiswedstrijden uit naar De Kuip, in afwachting van een nieuw stadion in Schiedam. Ternauwernood wist SVV zich te handhaven in de eredivisie. Op 22 juni 1991 scoorde Dean Gorré - wat later bleek - het laatste doelpunt van SVV in het betaalde voetbal. Na enkele vergeefse pogingen in Schiedam nieuwbouw te realiseren, besloot geldschieter Van Dijk een fusie aan te gaan met Dordrecht '90. De Dordtse Krommedijk koos men als thuishaven van de nieuwe club. Na 38 jaar was het gedaan met betaald voetbal in Schiedam. Als amateurclub begon SVV in de vierde klas, maar inmiddels speelt SVVSMC - zoals de vereniging na een fusie in 1994 met SMC heet - in de hoofdklasse van het zondagvoetbal. De overheid ging sport steeds meer als middel tot maatschappelijke vorming beschouwen. In de jaren 1960 maakten gemeenten sport onderdeel van hun Linksboven: Olie maatschappij Esso gaf eindjaren 1950 kleuren foto's uit van alle voetbal elftallen In de Eredivisie en de 1e Divisies Aen B. Deze foto's waren 'uitsluitend verkrijgbaar bij Esso dealers voor berijders van gemotori seerde voertuigen'. Op deze Essofoto staat het eerste elftal van SW in het seizoen 1958/59. Staand van links naar rechts: Henk Tap, Piet Romeijn, Steef Clarijs, Arend van Kampen, Jan van Schijndel en Herman Wink. Knielend: Henk Könemann, Gerrit van Pelt, Corrie Corbeau, Gerard Slavenburg en Joop Lupker. (Esso Nederland N.V./GA Schiedam) Hierboven: De Rotterdamse Mercedes- handelaar John van Dijk (links) en trainer Dick Advocaat (midden) hadden in het seizoen 1989/90 een belangrijk aandeel in de promotie van SW naar de Eredivisie. De accommodatie van SVV op sportpark Harga voldeed niet voor het spelen van 'risico wedstrijden'. Uiteindelijk trok Van Dijk zich na het seizoen 1990/91 terug als geldschieter. (Foto R. Dijkstra/GA Schiedam) Piet Romeijn (Schiedam, 10 september 1939) debuteerde op zijn zestiende in het eerste elftal van SVV. In 1962 vertrok hij voor 65.000 naar Feyenoord. Op 1 oktober 1962 speelde de verdediger zijn eerste van in totaal 201 competitiewedstrijden voor Feyenoord I, de laatste was op 28 november 1971. Romeijn won alle prijzen: lands kampioenschap, KNVB-Beker, Europacup I en de Wereldbeker. Zijn carrière in het betaalde voetbal besloot Romeijn bij zijn oude club SVV, in het seizoen 1971/72. Romeijn komt de 'eer'toe een gevleugeld scheidwoord in de voetballerij te hebben ingevoerd. In de competitiewedstrijd tegen FC Twente op 7 december 1969 maakte hij scheidsrechter Arie van Gemert uit voor 'hondelul', nadat Twente uit een in Romeijns ogen onterecht gegeven vrije trap de gelijk maker (1-1) scoorde. Een journalist van De Volkskrant vermeldde als enige het woord in zijn geheel. Hoewel hij beweerde 'onbenul' te hebben geroepen, kreeg Romeijn van de KNVB een boete van 350 gulden. Sindsdien is het een vooral naar voetbalscheids rechters geroepen scheldwoord. 102

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24