welzijnsbeleid. De groeiende bevolking en welvaart en de verkorting van de werkweek tot veertig uur en minder zorgden ervoor dat de gemeente Schiedam binnen en buiten verenigings verband mogelijkheden voor sportieve recreatie ging realiseren. Er kwamen sportparken: Harga, Thurlede en Kethel. Er verrezen sporthallen: Margriet, Groenoord en Klaverstede. Na 1945 breidde het aantal door Schiedammers beoefende sporten zich enorm uit. Amerikaanse sporten als basketbal, volleybal, honkbal en softbal beleefden een sterke opkomst, mede omdat deze werden opgenomen in het programma van de schoolgymnastiek. Sporten met een hogere sociale status als badminton, skiën, squash, golf en tennis profiteerden van het stijgende opleidings- en welvaartsniveau en van een toename van sportbeoefening onder ouderen. Joggen, fitness, aerobics, surfen, skateboarden, mountainbiken, judo, karate en taekwondo, de lijst van beoefende sporten bleef maar groeien. Ondanks alles bleef voetbal de populairste sport in Schiedam. Van de ongeveer 75 voetbalverenigingen omstreeks 1940 zijn er door vele fusies nu nog twaalf over. De Schiedamse voetbalhelden als ex-Feyenoorder John de Wolf (Gorzen) en ex-Spartaan Ali Elkhattabi (Nieuwland) zijn dankzij hun prestaties en de grote aandacht van de media daarvoor bekende Nederlanders geworden. Hun status en riante inkomen geven aan hoezeer de maatschappelijke waardering voor sport is gegroeid in vergelijking met de glorietijd van de Schiedamse voetbal grootheden Jan van Schijndel en Piet Romeijn. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA Gemeentearchief SMS Stedelijk Museum Schiedam ©2002 Uitgeverij b.v., Zwolle Druk: Waanders Drukkers, Zwolle www.waanders.nl Links: Cor Bolmers, voorzitter van de Gymnasiekvereniging Excelsior, ijverde met succes voor de bouw van een sporthal in Schiedam. De gemeenteraad stelde ƒ97.500 beschikbaar voor de aankoop van een oude vliegtuighangar door de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (SBLO). Op 19 december 1964 sloeg wethouder Piet van Bochove de eerste paal voor de hal, die later de naam Sporthal Margriet zou krijgen. De hal verrees op een stuk grond aan de Churchill- weg die later Nieuwe Damlaan ging heten. (Foto T. den Haan/ GA Schiedam) Linksonder: In 1971 speelde de Voetbal vereniging Wilton- Fijenoord (in witte broeken), tegen een elftal van bemanningsleden van het motorschip 'Spica'. (Archief Wilton- Fijenoord/GA Schiedam) Rechts: Een gezellige middag tijdens een korfbaltoernooi begin jaren 1960 in Sportpark Harga. De verrichtingen van de baby zijn net even belangrijker. (Foto T. den Haan/GA Schiedam) Op de omslag: Cricket- vereniging Hermes had al in 1892 regionale bekend heid verworven. Tijdens een 'Internationale Sport-, Visscherij- en Paarden- Tentoonstelling' in Scheveningen speelde men dat jaar tegen 'Progress' uit Den Haag. Hermes won met 137 tegen 130 runs en Jan Vormer jr. maakte er daarvan 31. Hij won daarmee een door 'Progress' uitgeloofd bat. (Archief Hermes-DVS) 104

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 26