Sport begon als elitevertier De ontwikkeling van moderne sporten liep gelijk op met de groei van de massamedia. Sommige kranten moesten erg wennen aan de groeiende populariteit van sport, zo ook de Schiedamsche Courant. Onder de kop 'Sportverdwazing' schreef de krant op 16 mei 1909 en 18 september 1910 het volgende over voetbal. 'Het is een uitstekend spel, dat zoowel uit een hygiënisch als uit een opvoedkundig oogpunt warm wordt aanbevolen', maar er is in dit spel de laatste jaren een 'overdrijving gekomen die langzamerhand alle perken te buiten gaat'. Waar gaat het om? Het wedden bij wedstrijden, tegen het onophoudelijke gewedstrijd, tegen de grote reizen, tegen de grote drukte die van elke wedstrijd wordt gemaakt, tegen het exploiteren als publieke vermakelijkheid. 'Steeds grooter worden in vele bladen de verslagen, steeds meer gewicht wordt er gehecht aan hoe er gevoetbald wordt en wie de zus-of-zoo voetballer par excellence is. Voetballen is een modespel, een ding dat over 25 jaar voor een ander modespel vergeten is.' Vrije tijd Redactie: Jef Jansen, Siebrand Krul, Harriët Kruse, Ser Louis, Laurens Priester, Henk Slechte en Frederieke Verheijen. Tekst: Laurens Priester. Spel en sport Op de omslag: Eén van de rijwielverenigingen die Schiedam kende, was de 'Velicopèdeclub Swift', die hier omstreeks 1900 poseert in de Officieren- tuin aan de Laan Ons Genoegen. (Foto G. Schiebaan/GA Schiedam) Links: Beoefening van gymnastiek mocht zich in de tweede helft van de 19de eeuw in een toenemende populariteit verheugen. Daarbij moet bedacht worden dat schoolgymnastiek nog niet bestond. Eén van de Schiedamse gymnastiek verenigingen was dein 1869 opgerichte Vereniging Olympia. De grote concurrent van Olympia was de Vereniging Palaestra, opgericht in 1879. Daarnaast was er de Gymnastiekschool. Behalve aan gymnastiek deden Olympia en Palaestra aan schermen. (GA Schiedam) Rechts: De Schiedamse Zwemclub SZC organiseerde in 1917 zwemwedstrijden in het openluchtbad aan de Westfrankelandsedijk. Thans ligt op deze plek Zwembad Zuid. (GA Schiedam) De Schiedammer genoot tot aan de Reformatie van honderd vrije dagen in een jaar. Naast de zondagen waren er zo'n vijftig katholieke heiligendagen waarop men niet hoefde te werken. Er was volop gelegenheid tot sport en spel, tot schaatsen, dobbelen, boog schieten, kaatsen, klootschieten, kolven etcetara. Dat bleef zo, ook toen onder invloed van de protestanten het aantal vrije dagen met ongeveer de helft verminderde. Sport komt dan ook van disportare (Middeleeuws Latijn) of disporter (Middeleeuws Engels) wat 'vermaak' of 'verstrooiing' betekent. Liduïna en haar vriendinnen bonden in 1395 hun houten schaatsen met glij-ijzer onder om zich te vermaken op het ijs. Hiermee zijn zij de eerste bekende Schiedamse sporters. In 1357 kende Schiedam een 81

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3