Halsbandparkietschieten Dobbelen bleef onuitroeibaar kwaad Het lot van de dobbelschool van Jan Catteborne is onbekend. De keuren van Schiedam verboden in ieder geval vanaf 1464 met dobbelstenen te spelen 'sonder met scijven' (in het bijzonder met geld) in de Doelen of aan de vesten of op straat of op andere heimelijke plaatsen op straffe van een boete van drie Hollandse ponden. Ook het 'kooten' of bikkelen, een dobbelspel met hielbenen van schapen, om geld, was niet toegestaan. Dobbelen gebeurde nog wel tijdens de jaarlijkse kermis. Volgens het stadsbestuur gebruikten doortrapte lieden dit spel om Schiedammers uit te kleden, waarna deze een beroep deden op de stedelijke armenzorg. Dit en de protesten van kerkelijke zijde leidden tot een dobbelverbod op de kermis in 1679. De Schiedamse burgerij deed in georganiseerd verband aan boog schieten. De schutterijverenigingen dienden eerst een militair doel, de verdediging van de stad. Later beoefenden de burgers het boog schieten als vrijetijdsbesteding. Schiedam kende twee schutterijen: de handboogschutters van Sint-Sebastiaan, genoemd naar de door schutters van keizer Diocletianus met handboog pijlen gedode Romeinse soldaat, en de voetboogschutters van Sint-Joris die de drakendoder als beschermheilige voerden. Het oefenterrein van de schutterijen noemde men 'doelen'. De Jorisdoelen lag ten noorden van de Schie en had een uitgang in de Koning- Boven: Op de kaart van Schiedam uit 1598 van Jacob de Gheyn staat de schietbaan bij de Sint- Jorisdoelen van de Schiedamse schutterij afgebeeld. Duidelijk is de roos te zien waarop de schutters, aanvankelijk met pijl en boog, later met geweren, moesten richten. Uit die schutterij ontstond het Korps Schiedamsche Scherp schutters dat vele prijzen inde wacht sleepte. (GA Schiedam) Rechts: Net als nu de kroeg vervulde de herberg eeuwenlang een sociale functie. Men kwam er bij elkaar om te drinken, plezier te maken en te spelen. Dat is duidelijk te zien op dit schilderij van Adriaen van Ostade (1610-1685) waar rechts de waard zijn gasten een beker wijn of bier inschenkt en links bezoekers kaarten en triktrak spelen. (Teylers Museum, Haarlem) 83

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 5