SCHIETWEDSTRIJD SCH Kaatsen, kolven en klootschieten straat. Aan het einde van de Lange Kerkstraat, op het terrein gelegen tussen de Kreupelstraat en de stadswallen, bevond zich de Sebastiaansdoelen die een oppervlakte had van tachtig bij twintig meter. Op 7 mei 1588 verkocht de stad Schiedam deze doelen aan Servaes Ruttez. die er een lijnbaan vestigde. De schutters schoten op hun feestdag met hun pijlen op de 'papegaai', een felgekleurde imitatie van de halsbandparkiet. Hierbij hadden de twee Schiedamse schutterijen ieder acht vaten belastingvrij bier tot hun beschikking. De schutterskoningen, de winnaars van de wedstrijden, kregen ook een zekere hoeveelheid belasting vrij bier. Een onder Schiedammers van alle rangen en standen geliefd spel was het kaatsen. Het balspel veroorzaakte veel overlast. Bij het stadhuis, op de markten, op het kerkhof rond de kerk en langs de straten vlogen de ballen door de lucht, dag in dag uit. Ruiten sneuvelden, voorbijgangers kregen een bal tegen hun hoofd. Men speelde bij herbergen om geld en drank, en ook tijdens kerk diensten ging het spel door. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Schiedamse keuren talrijke verbods bepalingen over het kaatsen bevatten. Op 18 mei 1578 kondigde het stads bestuur een algeheel kaats verbod binnen Schiedam af. Alleen bij de vesten mocht nog gekaatst worden. De onverlaat die het in zijn hoofd haalde tijdens de hoogmis of de preek te kaatsen, kreeg een gulden boete en een schepenvonnis aan de broek. Het hielp weinig. Drie jaar later bleken de Schiedammers nog steeds overal in de stad met de hand tegen een bal te slaan. Schiedam kende tussen ongeveer 1600 en 1640 ook een echte kaatsbaan aan de rand van de stad, in de buurt van de Ketelpoort. Twee andere populaire balspelen die evenzeer voor overlast zorgden, waren het klootschieten en kolven. Bij het klootschieten probeerde een groep spelers de kloot of bal in zo weinig mogelijk onderhandse worpen over een Boven: In de tweede helft van de 19de eeuw verwierf de schietsport een grote populariteit en werden overal schietverenigingen opgericht. Op de foto leden van het korps van de Koninklijke Scherp schuttersvereniging, opgericht in 1868. Het oorspronkelijke doel was de bevordering van de landelijke weerbaarheid. (Archief Daniël Visser/ GA Schiedam) Linksmidden: Het bestuur van de Schietvereniging Het Vaandel, deniet- militaire tegenhanger van de Koninklijke Scherp schuttersvereniging, omstreeks 1875. (GA Schiedam) Linksonder: Luitenant kolonel G. Visser Bzn. won in 1871 de 18de prijs voor een afstand van 200 passen. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 6