DE ZEDENKOORTS, Dagblad voor Schietdam en Omstreken. Hoofdredactsari)e Burgemeester van Duinloos. Gemengde Nieuwsberichten. ADVERTENTIEN. TELEGRAMMEN. Schietdam, de 17e van Zedekoorts- maand. Ingevolge de nieuwe zeden wet, zal voortaan ieder meisje zicli moeten voorzien van een broek van plaatijzer met patentslot. Het is aan zwangere vrouwen ver boden in bet openbaar te verschijnen tenzij ze zich in een gepantserd rij tuig bevinden. schouwspel, zoo ontzettend, zoo lie derlijk, dat hij onpasselijk werd. Aan het front van bet orgel waren namelijk (schrik jo geen koude koorts lezer) ceuige poppen aangebracht die huhu niet geheel gekleed waren. Nadat de Burgemeester bij was gemaakt (hij was in katzwijm gevallen) heeft hij de orgeldraaier doen ophan gen, en hem daarna de gemeente uit laten jagen, terwijl het orgel levend verbrand is. Later bericht men ons: De Burge meester is aan de bekomen schrik bezweken. gisteravond op heeterdaad betrapt door de politieagent Bolbuik, terwijl zij bezig waren elkaar te zoenen, zjj zullen guiliotineerd worden. Uit New York schrijft men ons: Dit jaar zal de alcohol verboden worden. De Eerste Kamerleden van Noord- Amerika hebben al fabrieken opge richt die azijnzuur maken, welke vermengd wordt met paardenwater dit vocht zal in de handel worden gebracht en is zonder belasting in plaats van jenever en brandewijn. Schietdam, 16 Maart jaar nul. Burgemeester en Wethouders heb ben voorgesteld, alle honden en kat ten te voorzien van een „Pot de rue" opdat ze geen aanstoot zullen geven door onzedelijke houdingen. Ontzettende ramp te Schietdam. De Burgervader van Schietdam is hedenmorgen dood op zijn bed gevon den, op de tafel lag een mode journaal, waarop eorsetten en onderlijfjes wa ren afgebeeld. Men denkt dat de Burgemeester van schrik gestorven is. Duinloos, le van Jammermaand. Heden is de nieuwe Burgemeester binnengesleept, uuor de nieuwe ze denwetten waren alle vlaggen ge sloten en hingen de vrouwen half stok, terwijl alle huizen bóven de 3 jaren do broek diCtrt hnddpn laten klinken. Duinloos, 33e van Angstmaand. Alhier heeft een ontzettend, crimi neel, vrees'lijk, enorm, angstaanjagend kippetjesvel-op-het-lijf-brengend, hart verscheurend, lichaamverwoestend, vaderlandberoerend zedenschandaal plaatsgegrepen, hetwelk onze pen weigert te beschrijven, reden waarom onze correspondent met potlood schrijft. Sinds eenigen tijd is hier een mis dadiger binnengeslopen, zoo infaam, zoo gemeen, dat het einde er van weg is. Dank zij de oplettendheid onzer burgervader, God hebbe zijn ziel, (als hij dood is wel te verstaan) zijn nog vele onheilen voorkomen, ter zake echter. Een orgeldraaier uit oen naburige Gemeente bezocht wekelijks de ge meente Duinloos met zijn orgel. Wel was het de Burgervader opge vallen dat vele jonge meisjes bloosden en voor zich zagen wanneer dit ver doemde orgel voorbijging, maar door dien het orgel speelde: „Nader o Gerrit bij U", had hij geen achterdocht, .totdat zijn oogen vielen op een Schietdam, 42e van Rouwmaand. Heden heeft een woedende menigte de moeder gelyncht en de vader in stukken gesneden en ingezouten, daar hun 1-jarig dochtertje op straat liep met oen afgezakte luier. De gemeenteraad heelt voor 14 dagen zware rouw aangenomen. GEVONDENEen warm en zacht stuk van een mensch, sterk geparfu meerd, terug te bekomen bij Jan Raspel te Zuidlaren. Te Groningen, Visehmarkt 1677, is gevestigd een nieuwe modezaak waar nog 23 vuurwerkers geplaatst kunnen worden, loon naar onbe kwaamheid. Brieven franco bureau van dit Blad. Aan de Vlaardingerdijk is heden het lijk opgehaald van een vrouwen- pantalon. Bereden politie en huzaren zetten de omtrek af, en 12 geblind doekte huzaren hebben liet onzedelijke voorwerp verbrandt. Men vreest voor binnenlandsche onlesten, daar geen enkele Schietdam- mer meer een broek kan zien zonder in onmacht te vallen. CADEAU. Gevestigd in Groningen Zuiderdicp, Buitensingelstraat een nieuwe luciferswinkel met damesbe diening, bij elk pakje lucifers, een bak karnemelk-brei toe. GESNAPT. Een vrijend paartje is dertig: 'Het was zaterdag 1 december 1934. De klok in de ruimte van de wachtcommandant gaf precies twee uur aan, toen in de kamer van commissaris Ellenberger drie schoten klonken. Even daarna vielen er nog twee schoten. Direct na de eerste schoten liep hoofdinspecteur Dasoul snel naar de kamer van de commissaris. Daar zag hij dat zijn chef ineengezakt bij zijn bureau lag. Bij het raam stond, met het pistool nog in de hand, de agent van politie C.K. Dasoul nam het wapen van hem af. Commissaris F. Ellenberger was dood. Neergeschoten door één van z'n eigen agenten.De reden voor de moord was dat de 52- jarige K., die 24 dienstjaren had, van hoofdagent tot agent gedegradeerd was, omdat op zijn gedrag de laatste tijd veel aan te merken was geweest. Deze moord heeft landelijk veel publiciteit getrokken. Tijdens de rechtzitting bleek dat de hoofdagent vaak in het openbaar dronken was. Hij was weliswaar een bekwaam politie man en trad kordaat en doortastend op, maar zijn wangedrag was toch voor de burgemeester aanleiding geweest de commissaris op te dragen hem te degraderen. Op zaterdagmorgen was K. op het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat meegedeeld dat hij gedegradeerd was. Toen hij dat hoorde Boven: De Schiedamse verordening uit 1912 die hetaanongehuwden verbood om met iemand van het andere geslacht in het gras te zitten, leidde landelijk tot hilariteit. Het inspireerde tot het publiceren van het satirische'De Zeden- koorts'. In 1962, vijftig jaar later, trok de raad het verbod in. (GA Schiedam) Rechts: Tot 1928 stond aan de westzijde van de Hoofdstraat bij de Buiten- sluis deze politiepost. De Havendienst en de brandweer gebruikten hetzelfde gebouw. De klok die in de toren hing, waarschuwde de bevolking bij brand en hoogwater. (GA Schiedam) 115

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 13