zei hij: 'Daar had ik al op gerekend'. Die middag om half twee moest hij zich op het bureau melden voor nieuwe instructies. Hij zou in burger dienst gaan doen en de naleving van de Colportagewet controleren. Nadat hij het bureau Lange Nieuwstraat had verlaten, is hij op de fiets de Damlaan opgereden en heeft daar in een café een paar glazen bier gedronken. De café houder had nog gezegd: 'Zou je dat wel doen als je vanmiddag nog dienst moet doen?' K. was blijven aandringen en had vier glazen bier gedronken. Daarna was hij naar huis gegaan en had zich daar in burgerkleren gestoken en iets gegeten. In de Gorzen had hij opnieuw een café bezocht. Hij bleef daar geruime tijd en nam afscheid van de caféhouder met de woorden: "Nou ik ga er vandoor, je ziet me niet meer". De kroegbaas vond dat vreemd en vroeg: 'Zie ik jou niet meer? Waarom niet?' Waarop K. antwoordde: 'k ga naar de Oost'. Om twee uur verscheen hij op het bureau. Hij heeft de leden van het administratief personeel de hand gedrukt met de woorden: 'Nou, ik ga er vandoor'. Op de gang vroeg hij iemand of de commissaris op zijn kamer was. Op het bevestigende antwoord begaf hij zich naar binnen, ditmaal zonder aan te kloppen, iets wat hij nooit deed. Toen hij binnenkwam haalde de commissaris papieren te voorschijn, die betrekking hadden op zijn dienst. Op dat moment zei K. zoiets als: 'Laten we nu maar meteen afrekenen' en loste een drietal schoten op zijn chef. Deze stond nog op, liep om zijn bureau heen op K. toe en zei: 'K., wat doe je nu?' en zakte in elkaar.' Voor K. kende de rechtbank geen pardon. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twintig jaar, waarin de rechtbank zich geheel kon vinden. Uiteindelijk zou hij vijftien jaar achter de tralies doorbrengen. Links: Huurverhoging en gelijktijdige verlaging van de steun in het begin van de jaren 1930 brachten veel werkloze Schiedam mers in grote problemen. In verschillende straten wierpen de bewoners barricaden op om huisuit zettingen te voorkomen. In september 1931 kwam in de Gorzen zelfs de marechaussee er aan te pas om derellen te bestrijden. (Archief Gemeentepolitie/GA Schiedam) Linksmidden: De begrafenisstoet van politiecommissaris Ellenberger passeert de Oranjebrug. Op 1 december 1934 vermoordde een politie agent de commissaris met drie pistoolschoten. De dader was kort daar voor in rang gedegradeerd wegens herhaaldelijk onbehoorlijk gedrag. (Archief Gemeentepolitie/ GA Schiedam) Linksmidden: Een groepje politiemannen in 1932, waarschijnlijk staand in het Sterrebos met bos wachter Arend van de Graaf (geheel links) die bij de ingang van het bos, aan de Westfrankelandsedijk woonde. Rechts van hem staat C.C. van der Klink, dan J.J. Vis en geheel rechts L. Hagestein, die eerder ook boswachter was. (GA Schiedam) Linksonder: Zes Schie- damse politieagenten tonen in 1936 voor het laatst het oude uniform. Daarna kreeg het korps een nieuw met koppel, schouderriem, pistool en sabel. Van links naar rechts Willem Feelders; Jacob Hoek, Jacob Jonk, Johannes Schoenmakers, Chris Wetsteijn en Gerard Blok. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 14