Brandweerorganisatie I grandi disastri geleerd had ging men veertien dagen op water en brood, tenzij de overtreder die straf voor twintig gulden afkocht. Het lijkt vergezocht om zelfs het roken op straat aan banden te leggen, maar deze combinatie van maatregelen voorkwam wel dat tijdens de grote bloeiperioden van de gedistilleerd- industrie grote branden uitbraken, terwijl in een compacte stad als Schiedam ruim 500 bedrijven (branderijen, distilleerderijen, mouterijen, kuiperijen en glasblazerijen) voortdurend met grote, vaak open vuren werkten. De bestrijding van brand was, tot de oprichting door het stadsbestuur van de 'echte' bezoldigde brandweer in 1860, een burgerplicht, waarvan niemand was vrijgesteld. Iedereen die kon was toen ook verplicht te helpen. In 1726 en later in 1797 kwam het stadsbestuur met een besluit dat een duidelijke poging was de brandweer te organiseren. Tot dan waren besluiten met betrekking tot de brandveiligheid vooral beperkt gebleven tot het verbieden van brandbare stoffen en bouwmaterialen, maar nu bepaalde het stadsbestuur dat het zelf verantwoor delijk was voor het onderhoud van het materieel. Het verdeelde de stad in zeven wijken, plaatste in iedere wijk een brandspuit en stelde per spuit drie brandmeesters en één brand spuitmeester aan. De meeste stads dienaren moesten voortaan dienst doen bij de brandweer. Zeven jaar later verbeterden de stadsbestuurders de jonge organisatie door ook de alarmering en het uitrukken te regelen. In geval van brand moest de commanderende officier alarm slaan. Boven: Op 24 april 1903 brak de kade van de Poldervaart als gevolg van overbemaling en liep een groot deel van de laaggelegen landerijen in en om het dorp Kethel onder water. Het was een gebeurtenis die uitgebreid in de pers werd besproken, zelfs in de Italiaanse! (Coll. Jaap de Raat/GA Schiedam) Linksmidden: Dezelfde overstroming, gezien vanaf de Kerkweginde richting van de katholieke kerk Jacobus de Meerdere en de bijbehorende pastorie. Het gebouw rechts is de St. Jacobus- school aan de Joppelaan. (FotoM.J.A. van Leeuwen/GA Schiedam) 120

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 18