m Br rz K** wtif am TPm| Kappelhof MÊS' Links: Op 26 december 1959 raasde een zware storm over Nederland. Op het terrein van Wilton- Fijenoord woei een hoge kraan om, die neerkwam in de Admiraal de Ruyter- straat, vlak naast een opslagtank van olie maatschappij Gulf. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Links: In 1938 brandde molen De Walvisch uit. De brand bleek aangestoken door het personeel nadat de eigenaar had verteld dat de zaken te slecht gingen om hen nog langer in dienst te houden. (Foto NRC/GA Schiedam) Linksmidden: Eén van de spectaculaire branden was die van de cacao- en chocoladefabriek 'De Baronie' aan de Warande en Nieuwe Haven in \Vju- instanties. De Albertus Magnusschool aan de Parkweg was al snel tijdelijk opvangcentrum, terwijl vanaf Rijksweg 20 een hulpbrug naar het rampgebied werd geslagen, waarover men gemakkelijker goederen en mensen kon aan- en afvoeren. De politie zette wegen af en leidde het verkeer om. In het begin had niemand overzicht over het aantal doden en gewonden. Pas omstreeks 23.15 uur hadden de Recherche, de Technische Opsporings dienst, geassisteerd door leden van het RIT (Rampen Identificatie Team) en de rivierpolitie Rotterdam, de identiteit van het laatste slachtoffer vastgesteld en kon de balans worden opgemaakt: 24 doden en 22 gewonden, van wie vijf ernstig, waaronder de machinist. De laatste spectaculaire branden waar mee Schiedam landelijk in het nieuws kwam, waren die van de opslagplaats van de handel in verf en chemicaliën Kappelhof en natuurlijk die van de molen de Walvisch. De Walvisch was in 1938 al eens afgebrand en was toen één van de eerste molens in Nederland, die door hun monumentale en cultuurhistorische waarde in aanmerking kwamen voor restauratie. De brand bij Kappelhof illustreert hoe noodzakelijk milieu- en veiligheids voorschriften (en de naleving daarvan) zijn, want de oorzaak van deze brand die een hele straat in de as dreigde te leggen, was op 31 mei 1968 de ontploffing van een mandfles met de verfgrondstof xyleen, die men in de volle zon geplaatst had. In de eeuwen- oktober 1951. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Hierboven: Afgedankt brandweermaterieel bracht men naar de metaalhandel J.van Gelderen op de hoek van de Raam en de Noord molenstraat, zoals te zien op deze foto uit 1958. (Foto G. Maltha/GA Schiedam) 126

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24