KWEEKELING Aan ifi School voor Ger. Mmi, Schoolreisje 1879 Uit de Schiedamsche Courant van 4 augustus 1879: 'De leerlingen der hoogste klasse van den heer W. Brouwer, onderwijzer alhier, hebben voor een paar jaar het plan opgevat om jaarlijks gezamenlijk een dag uit te gaan; ieder hunner bespaart daarvoor wekelijks 3 centen, die door den onderwijzer worden bewaard, totdat de gewenschte dag is aangebroken, om er dan zooveel mogelijk van te genieten. W. J. A. KRUIJER. Bewaarschool Het vorig jaar ging de reis naar de Diergaarde te Rotterdam. Gisteren naar Den Haag en Scheveningen. Per spoor trein van 9.27 vertrokken, wandelden de leerlingen onder begeleiding van hun leermeester en een hulponderwijzer vroolijk en prettig gestemd naar het Haagsche Bosch, waar enige ververschingen werden gebruikt, vandaar werd een wandeling door de stad gemaakt, de paleizen, stand beelden en enkele voorname winkels in oogenschouw genomen, waarna men het middagmaal gebruikte in de ook voor dergelijke gelegenheden zeer aan te bevelen volksgaarkeuken in de Torenstraat, dat smakelijk toebereid, de jeugdige reizigers voor den tocht naar Scheveningen bekwaam maakte. In alle opzichten daar voor toegerust ving de reis naar Scheveningen aan, door de boschjes heen. Onderweg werden de duinen beklommen, ruikers gezocht, en zooveel mogelijk pret gemaakt, tot het jonge volkje aan Scheveningen genaderd, zich geheel en al overmeesterd gevoelde door het treffend schouwspel, dat de zee hun aanbood en bij hen verschillende gewaarwordingen opwekte, ook die van angst en vrees. Nadat men zich eenigen tijd op de duinen vermeid en opgemerkt had, dat er menschen langs het strand wandelend, ja zelfs een eindweegs zich in zee begaven, zag men er niet meer tegen op zich van de duinen strandwaarts te begeven en het zeewater over de voeten te laten komenin één woord, het strand en de duinen gaven hun zooveel genot, dat de jongelui er moeilijk van scheiden konden. Toen het oogenblik van vertrek was aangebroken begaf men zich in drie open rijtuigen - waarvoor de gelegenheid zich zeer ongezocht en bijzonder voordeelig aanbood-naar Den Haag vanwaar men per spoor van 7.40 alhier aankwam, erkentelijk aan den onderwijzer die hun zooveel genoegen had verschaft. gewoon schoolhoofd. 'Toewijding en zelfopoffering zijn zijn beste eigen schappen. In en buiten de school voelt de jubilaris zich aangetrokken tot het kind wiens liefde hij steeds weet te winnen, getuige de massale kinder- zanguitvoe ringen.' Schiedam was een echte arbeidersstad. De meeste inwoners verdienden weinig, zodat meer dan driekwart van de kinderen de kosteloze scholen of die met een laag schoolgeld bezocht. Door Tuinlaan alhier, wordt een gevraagd, tegen een salaris van f 50 of meer naar bekwaamheid. Adres, den Hoofdonderwijzer ruimhartig te zorgen voor gratis dan wel goedkoop onderwijs, slaagde Schiedam er in om ver voor de invoering van de leerplicht in 1900, bijna alle kinderen tot 12 jaar lager onderwijs te laten volgen. Uitgerekend daarop was kritiek. De Schiedamsche Courant publiceerde in 1893 drie artikelen over de toestand van het onderwijs, waarin de schrijver stelde dat de Schiedamse schoolgeldregeling voor de arbeiders kinderen te royaal was en, naar zijn oordeel, in het nadeel van de scholen voor betalende leerlingen werkte: 'van de 2300 kinderen 1400, die 's winters door particuliere liefdadigheid met soep en karnemelksepap bij elkander moeten worden gehouden! Is Schiedam dan in een groot armenhuis veranderd? Van de 2300 kinderen slechts 140, voor wie door de ouders uitgebreid onderwijs verlangd wordt? Ligt Schiedam dan in de binnenlanden van Afrika?' In 1777 besloot de vroedschap voor kinderen van drie tot zes jaar twee 'klijne kinderschooltjes' te stichten. Later kreeg dit schooltype de naam bewaarschool. Dankzij de methodes van Friedrich Fröbel drong in de eerste helft van de 19de eeuw het besef door dat het bij peuters ging om meer dan 'bewaren'. Maria Loopuyt, dochter van bankier en burgemeester Jan Loopuyt en daardoor een welgestelde Schiedamse, stelde in 1842 het pand Nieuwstraat 22 gratis ter beschikking aan het 'Nut' om daarin zo'n bewaarschool volgens de opvattingen van Fröbel (van deze methode komt het werkwoord fröbelen) te stichten. In 1883 kreeg het 'Nut' het gebouw van haar erfgenaam in eigendom en als dank kreeg de school vervolgens de naam Mariabewaar- school. tiet 'Nut' opende in 1864 in de Leliestraat in de Gorzen de Alida- bewaarschool, een schenking van Maria's zuster Alida. Aan haar graf benadrukte dominee Francois Haverschmidt in 1875 'dat de hulp vaardigheid van de overledene even ver strekte als het vermogen haar toevertrouwd'. De school deed dienst Boven: Willem Brouwer, schoolhoofd in de Gorzen, dankte zijn bekendheid vooral aan het boekje 'De geschiedenis van Schiedam' dat hij in 1897 schreef. Hiermee maakte de Schiedamse school jeugd kennis met de geschiedenis van de eigen stad. Niet alleen kreeg hij een eigen straatnaam, maar ook werd een school naar hem vernoemd. (Foto J. van der Ploeg/ SMS, schilderij van E. Hamutman-Schlitte) Linksonder: Hoewel er In 1848 al vrijheid van onderwijs was, duurde het tot 1889 voordat het bijzonder onderwijs subsidie kreeg. Dit maakte het confessionelen mogelijk een eigen school te stichten, zoals in dit geval het gereformeerd onderwijs dat in 1891 plaats had vooreen 'kweekeling'. (GA Schiedam) 138

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 12