Prachttooi Bij de opening van het nieuwe gebouw van het Stedelijk Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat, in 1897, sprak rector dr. C.J. Vinkesteyn in gepaste klassieke metaforen: Hierboven: Leerlingen van het Gymnasium richtten in 1904 gezelligheidsvereniging de Schiedamse Gymnasiastenbond op. Deze hanteerde de zinspreuk Non semper arcum tendit Apollo, 'De boog kan niet altijd gespannen zijn'. Eén van de activiteiten was het organiseren van de jaarlijkse 'Grote Avond', waarvan hier het affiche uit 1958. (GA Schiedam) Rechtsboven: In 1897 verliet het Gymnasium het Oude Kerkhof om zijn intrek te nemen in het 'Blauwhuis' aan de Lange Nieuwstraat. Bart Verhallen, kapelmeester, solist, componisten dirigent, componeerde voor deze gelegenheid de 'Gymnasiummarsch'. (Gemeentemuseum Den Haag) 'mannenbolwerk' geweest, maar dat veranderde in 1893, toen de school Christina Adriana Wilhelmina van der Hoeven als eerste vrouwelijke leerling inschreef. Door de voorspoedige ontwikkeling van het Gymnasium was het gebouw aan het Oude Kerkhof al gauw te klein, en vol trots nam de school in 1897 het veel grotere Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat, tegenover de Plantage en naast het huidige Postkantoor, in gebruik. Ruim zeventig jaar later, in 1968, betrokken HBS en Gymnasium samen een nieuw gebouw. Een heikel samenwonen, want decennia lang is het Gymnasium met opheffing bedreigd, zeker in de jaren zeventig, toen het gymnasium een elitaire school heette te zijn. De rectoren P.J.T. Endenburg en L.W. Labordus verzetten zich met succes tegen het opgaan in een algemeen lyceum, overigens ook doordat de gemeente Schiedam hen steunde. Het Gymnasium mocht groeien, eerst aan de Burgemeester van Haarenlaan en vanaf 1995 in de voormalige Huishoud- en Industrie school aan de Valeriusstraat. Daarmee 'Verwend waren wij niet in het eenvoudige huis, dat sinds 18 jaren het Gymnasium tot verblijfplaats diende, en zoo het spreek woord, dat kleeren den man maken, ook op onze school kan worden toegepast, dan is het niet te verwonderen, dat niet altijd onze inrichting de waardering ondervond, die zij verdiende. Nog niet lang geleden was men zelfs bezig een lijkkleed voor onze school te weven en datzelfde Oude Kerkhof, dat zoolang de zetel was geweest voor de klassieke studiën hier ter stede dreigde ook het kerkhof te worden van het Schiedamsche Hooger Onderwijs. Gelukkig is dat lijkkleed nooit voltooid en dezelfde Penelope's die het maakten, hebben in de laatste jaren met kracht weer het weefsel vernietigd, dat zij vroeger kunstig ineen zetten en - wat ons tot niet geringe vreugde strekt- thans hebben zij allen zonder onderscheid korven vol wol aangedragen om ons een prachttooi te verschaffen, schooner dan ooit de humaniora (de klassieke taal- en letterkunde) aan de Schie gedragen hebben.' -Mor- Jlan c/en Wé/£c/e/en Zeerge/eerc/en fieer _D?C. J. Vf/VKESrEYAf erf /jeeraren var? /ret Gymnasium feQ)CH/£DAM. Prijs fO,6o. 's-Gj raven h age Gj. H. van ECK. Uitcjever. 145

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19