Huishoudschool Hogere vouwkunde kamer. De school maakte later furore met het maken van speelwerktuigen voor het Beatrixpark en, in juli 1958, een door velen bewonderd model van de Rotterdamse hefbrug voor Madurodam. Het was gebouwd door onder meer de leerlingen J. van Heest, E. Gerlach, R Brouns, F.A. Bottenberg, C. Muylwijck, W. Krütz, A. Mulder en C.R Zuidgeest, onder leiding van leraar J.J.A. de Graaf. Uiteraard kon ook bij de ambachts scholen een splitsing der geesten niet uitblijven, al duurde het tot 1958 voor de katholieken een eigen ambachts school kregen en tot 1962 eer ook een protestantse pendant het licht zag. Daarnaast waren er de bedrijfsscholen, waarvan die van Wilton uit 1924 verre weg de grootste was. Elisabeth Maria Maas begon in 1894 met avondlessen koken in een lokaaltje aan de Lange Achterweg. Voortgezet onderwijs voor meisjes, dat vonden de meeste mensen tijd verknoeien of op z'n minst aanmatigend. Maar Elisabeth Maas kreeg het voor elkaar dat haar schooltje werd geadopteerd door het 'Nut' en van daaruit begon in 1900 de dagschool van de Vereeniging Schiedamsche Huishoudschool in het Volkshuis aan de Lange Haven met als directrice juffrouw Maria Jacoba Henriëtte van der Ven. In het begin financierden de families Van der Boven: De Huishoud- en Nijverheidsschool vierde haar 25-jarig bestaan in 1925 met een feestelijke schoolreis. Op het Hoofd stappen leerlingen en leraren aan boord van de stoomboot die hen naar Dordrecht zal vervoeren. (GA Schiedam) Linksmidden: Het strijk- lokaal van de Huishoud en Industrieschool in 1937. Bij strijkles hoorde ook theorie, onder andere de vouwwijze. Een tafelkleed werd anders gevouwen dan een laken. Een theedoek, een servet alles had een eigen vouwwijze. Hele schriften schreefje ermee vol. En dan de praktijk: hoe kon je ooit zo precies worden als de lerares? (Foto Polygoon/GA Schiedam) Linksonder: Het leslokaal Koken van de Huishoud en Industrieschool omstreeks 1950. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) 148

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 22