school te brengen. De Sint Jozefschool in de Nassaulaan moest inschikken om ruimte te maken voor de 'Kuyper- scholieren'. Zo verging het veel scholen in de oorlog. Anderzijds speelden schoolgebouwen soms ook een rol in de illegaliteit. Bijvoorbeeld de openbare school aan de Lekstraat, waar het verzet zo'n 200 wapens verborg en waar een schuilplaats met radioverbinding naar Engeland was. Maar er gebeurde veel meer. In 1943 bijvoorbeeld moest het Gymnasium, als uitvloeisel van de anti- joodse rassenpolitiek van de bezetter, het vak Hebreeuws afvoeren. De laatste maanden voor de bevrijding waren alle scholen wegens voedsel- en brandstof gebrek gesloten. Vooral in de tweede helft van de 20ste eeuw maakte de toenemende welvaart het mogelijk de in 1900 ingevoerde leerplicht steeds verder te verlengen. Vroeger was er geen geld om door te leren en zaten veel gezinnen met smart te wachten tot de kinderen gingen mee- verdienen. Dat veranderde na de Tweede Wereldoorlog, met als gevolg een sterke uitbreiding van het voort gezet onderwijs. Ook kwamen er nieuwe opvattingen over de inrichting van de scholen en nieuwe lesmethoden. De banken in de klaslokalen maakten plaats voor tafels en stoelen, en computers en televisietoestellen zorgden ervoor dat de klaslokalen er anders gingen uitzien. Juist in deze periode zochten de 'lagen' basis, middelbaar en hoger onderwijs naar een goede aansluiting op elkaar. In 1968 veranderde de invoering van de Mammoetwet het schoolbeeld in Nederland en dus ook in Schiedam ingrijpend. De (M)ULO scholen en de HBS verdwenen. Na de lagere school Linksboven: Nieuw! De eerste jeugdverkeers- brigadiers of 'klaar-overs' in 1954. Zij brengen, van links naar rechts gezien, burgemeester J.W. Peek en de heren Hoeken Rijpma veilig naar de overkant. (Archief Gemeentepolitie/ GA Schiedam) Hierboven: In 1955 kwam een unieke samenwerking tot stand in het BLO- onderwijs. Aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan verrees een complex met daarin een rooms-katholieke, een protestants-christelijke en een openbare school. De jongens bewerkten hout, maakten speelgoed en repareerden fietsen en stopcontacten. De meisjes kregen les in babyverzorging en huishoudelijk werk. (Foto J. v.d. Hoeven/ GA Schiedam) Links, tweede van boven: Zwemles in het Sportfondsenbad met opengeschoven dak aan de Burgemeester Knappertlaan omstreeks 1950. De badmuts is nog verplicht. De leerlingen drijven, hangend aan een ketting, in kurken. (GA Schiedam) 150

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24